X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pan Tadeusz w Czombrowie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 12:35
Pierwowzorem Soplicowa był najprawdopodobniej dwór w Czombrowie. O historii sąsiedzkiego sporu, który do złudzenia przypomina ten z "Pana Tadeusza".
Audio

Leżący nieopodal Nowogródka i blisko Świtezi dwór w Czombrowie jest najbardziej prawdopodobnym pierwowzorem Soplicowa. - Dziad Adama Mickiewicza, Mateusz Majewski był ekonomem dworu w Czombrowie. Jego córka Basia, matka poety, była we dworze panną apteczkowa - tłumaczy Joanna Puchalska, potomkini ostatnich właścicieli. Mickiewicz zapewne słyszał historie związane z dworem od matki. Jest bardzo prawdopodobne, że właśnie w Czombrowie po raz pierwszy w życiu widział on większy dwór - Zaosie był to tylko niewielki folwarczek. Dwór czombrowski z całą pewnością leżał na trasie szkolnych wycieczek Mickiewicza.

- Co ciekawsze, z dworem związana jest też historia sąsiedzkiego sporu o tzw. Zeletowszczyznę, która bardzo przypomina tę z "Pana Tadeusza"  - tłumaczy Puchalska. Z dokumentów sądowych wynika, że istotnie dochodziło do zajazdów, w jednym z nich brał udział dziadek wieszcza, Mateusz.

Zresztą położenie Combrowa przypomina nieco opis w "Panu Tadeuszu". Dwór leżał "nad brzegiem ruczaju, na pagórku niewielkim". Był tam duży ogród, staw i młyn. Przed II wojną światową rósł niedaleko dworu niewielki gaj ze starymi topolami, który można porównywać do "brzozowego gaju". Park dworski ciągnął się kilkaset metrów i kończył wzgórzem zwanym Horodyszczem lub Horodyszczykiem. Jest to okazałe grodzisko o średnicy około 50 metrów, ze śladami fosy i wałem. Grodzisko porastają piękne dęby. Ponoć miał tu kiedyś stać zamek wojewody Stefana Kurcza, dawnego dziedzica Czombrowa. Prawdopodobnie za czasów młodości Adama istniały jeszcze jego ruiny.

Audycję przygotowała Anna Lisiecka.

W "Kulturalnym wieczorze z Jedynką" prezentujemy kolejne księgi "Pana Tadeusza" z okazji zbliżającego się Roku Mickiewiczowskiego.

(lu)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy wybrać "Dwór w Czombrowie" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

List od Adama

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 12:42
Na aukcji zostanie wystawiony odnaleziony list Adama Mickiewicza do Julesa Micheleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin 2010: kompozytorskie hołdy Krzysztofa Pendereckiego i Marty Ptaszyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 16:57
Wybitni polscy kompozytorzy - Krzysztof Penderecki i Marta Ptaszyńska - nie omieszkali uczcić Roku Chopinowskiego specjalnie na tę okazję napisanymi utworami
rozwiń zwiń