X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistrzyni przeżywania cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 12:00
"Bo umrzeć to zbyt mały powód, żeby przestać kochać" - tak o miłości pisała Anna Kamieńska.
Audio

Anna Kamieńska - polska poetka, pisarka, tłumaczka i krytyk literacki. Autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz bliski współpracownik i przyjaciółka księdza Jana Twardowskiego. Często razem z duchownym wspólnie prowadzili rozważania na temat literatury, wiary, Boga, Ewangelii.

Pracowała między innymi w tygodnikach "Wieś", "Nowa Kultura" i Twórczość". W połowie lat pięćdziesiątych zaczęła także pisać utwory dla dzieci i młodzieży, które początkowo drukowała m.in. w "Płomyczku" i "Świerszczyku".

W 1948 wyszła za mąż za poetę i tłumacza Jana Śpiewaka. Anna i Jan wspólnie przekładali rosyjską poezję i dramaty oraz prowadzili liczne prace redakcyjne książek. W 1967 Jan niespodziewanie zachorował na raka. Pogrążona w smutku Anna, nieustannie czuwała przy jego łóżku. - Ciągle miała nadziej. Bardzo nad tym ubolewała, widziała postępy choroby, ale wydaje mi się, że nie dowierzała temu, co wiedziała, że przyjść musi – opowiada przyjaciółka Anny Kamieńskiej - Julia Hartwig.

Jan Śpiewak zmarł 22 grudnia 1967. Poetka bardzo przeżyła jego śmierć. Wiele lat była w żałobie. - Już dziesięć lat tak chodzimy wśród grobów. Ksiądz Jan przyniósł na grób Janka pęk bzu. Zdziwiłam się, że jeszcze istnieje bez. My idziemy, odchodzimy, a kwiaty zostają takie same i noszą takie same imiona – napisała później w swoim "Notatniku" Anna Kamieńska.

- To małżeństwo było nie tylko wynikiem miłości, ale także trybu życia i zajęć. Oboje byli poetami – mówi Hartwig.

Jej zdaniem to było dobre małżeństwo. – Oboje byli bardzo trudni. Śpiewak był po dużych przeżyciach, był taki trochę apodyktyczny (…), wiem, że ich życie było pełne konfliktów, ale uważam, że to były zdrowe konflikty. O coś każdemu z nich chodziło – uważa przyjaciółka i dodaje, że to ścieranie się, dla małżeństwa Jana i Anny było pożywne.

W okresie wczesnej młodości Anna Kamieńska często przeżywała kryzys religijny. – Wychodziło to z niczego. Ona nie miała żadnej podstawy, żeby zaprzeczyć czemuś, co było w niej. Bardzo przeżywała to również jej matka. Anna była przekorna i uparta. – opowiada Hartwig.

Anna Kamieńska zmarła 10 maja 1986 w Warszawie. W swoim "Notatniku" zapisała: "Proszę o taki nekrolog: Z radością przyjęła śmierć. Prosi bliskich o przyjęcie jej śmierci z radością".

Audycję przygotowała Anna Lisiecka

(mb)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy wybrać "Wieczór Kulturalny"w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czas na poezję: Anna Kamieńska

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 17:07
19-23 kwietnia 2010, godz. 15:25
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa zadziwia: wiersze w metrze

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 06:52
Pasażerowie warszawskiego metra będą czytali wiersze.
rozwiń zwiń