Miechów - cel pielgrzymek z całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 10:00
Kościół w Miechowie (w województwie małopolskim), jako drugi na świecie, ma tytuł Bazyliki Mniejszej Grobu Bożego.
Audio

W 1073 r. Ziemię Świętą zdobyli Turcy i zaczęli rozprawiać się z chrześcijanami, całkowicie uniemożliwiając pielgrzymki pątnicze. Celem I wyprawy krzyżowej w 1096 r., która dotarła do Jerozolimy w 1099 r. , było przywrócenie możliwości pielgrzymowania do Ziemi Świętej.

W połowie XII w. ruszyła II wyprawa krzyżowa, w której wraz z Henrykiem Sandomierskim, synem Bolesława Krzywoustego, wziął udział Jaxa (Jaksa) herbu Gryf. Z tej wyprawy Jaxa sprowadził w 1163 r. zakonników z Zakonu Kanoników Stróżów Grobu Chrystusowego, zwanych później w Polsce "bożogrobcami" lub "miechowitami", którzy przywieźli ze sobą ziemię z Ziemi Świętej.

Jaksa osiedlił zakonników w Miechowie. Pierwszym kanonikiem był Marcin zw. Galus z pochodzenia Francuz, który wraz z kilkoma braćmi, po uzyskaniu zgody krakowskiego biskupa Mateusza, przystąpił do budowy pierwszego kościoła i klasztoru, poświęconego w 1170 roku przez biskupa krakowskiego Gedkę.

Miechów jako osada przyklasztorna rozwijał się wraz z zakonem i prawa miejskie uzyskał w 1290 z nadania Przemysła II. Kiedy następnie Turcy na kilkaset lat wyparli chrześcijan z Ziemi Świętej, Miechów ze swoją repliką Grobu Pańskiego stał się celem pielgrzymek całej chrześcijańskiej Europy.

(pp)

Aby wysłuchać audycji Andrzeja Żaka, wystarczy wybrać "Miechów - cel pielgrzymek z całej Europy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Andrzej Matul o "Historii literatury polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 12:35
To przetłumaczony zapis wykładów Czesława Miłosza na uniwersytecie amerykańskim w Berkeley, gdzie uczył o literaturze słowiańskiej. "Historia literatury polskiej" najpierw ukazała się po angielsku, potem po francusku, a potem została przetłumaczona na język polski.
rozwiń zwiń