X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miechów - cel pielgrzymek z całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 10:00
Kościół w Miechowie (w województwie małopolskim), jako drugi na świecie, ma tytuł Bazyliki Mniejszej Grobu Bożego.
Audio

W 1073 r. Ziemię Świętą zdobyli Turcy i zaczęli rozprawiać się z chrześcijanami, całkowicie uniemożliwiając pielgrzymki pątnicze. Celem I wyprawy krzyżowej w 1096 r., która dotarła do Jerozolimy w 1099 r. , było przywrócenie możliwości pielgrzymowania do Ziemi Świętej.

W połowie XII w. ruszyła II wyprawa krzyżowa, w której wraz z Henrykiem Sandomierskim, synem Bolesława Krzywoustego, wziął udział Jaxa (Jaksa) herbu Gryf. Z tej wyprawy Jaxa sprowadził w 1163 r. zakonników z Zakonu Kanoników Stróżów Grobu Chrystusowego, zwanych później w Polsce "bożogrobcami" lub "miechowitami", którzy przywieźli ze sobą ziemię z Ziemi Świętej.

Jaksa osiedlił zakonników w Miechowie. Pierwszym kanonikiem był Marcin zw. Galus z pochodzenia Francuz, który wraz z kilkoma braćmi, po uzyskaniu zgody krakowskiego biskupa Mateusza, przystąpił do budowy pierwszego kościoła i klasztoru, poświęconego w 1170 roku przez biskupa krakowskiego Gedkę.

Miechów jako osada przyklasztorna rozwijał się wraz z zakonem i prawa miejskie uzyskał w 1290 z nadania Przemysła II. Kiedy następnie Turcy na kilkaset lat wyparli chrześcijan z Ziemi Świętej, Miechów ze swoją repliką Grobu Pańskiego stał się celem pielgrzymek całej chrześcijańskiej Europy.

(pp)

Aby wysłuchać audycji Andrzeja Żaka, wystarczy wybrać "Miechów - cel pielgrzymek z całej Europy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Matul o "Historii literatury polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 12:35
To przetłumaczony zapis wykładów Czesława Miłosza na uniwersytecie amerykańskim w Berkeley, gdzie uczył o literaturze słowiańskiej. "Historia literatury polskiej" najpierw ukazała się po angielsku, potem po francusku, a potem została przetłumaczona na język polski.
rozwiń zwiń