X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mickiewicz wielu narodów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 16:00
Fenomen wielokulturowej i wieloreligijnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów w "Panu Tadeuszu" ciągle zachwyca. Szczególnie barwny jest opis Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Audio

Wielkie Księstwo Litewskie istniało od XIII wieku do 1795 roku, czyli do ostatniego rozbioru Polski. Było to państwo obejmujące ziemie od Bałtyku po Morze Czarne: tereny dzisiejszej Litwy i Białorusi, północno-wschodniej Polski i większej części Ukrainy oraz zachodnich kresów Rosji. Zamieszkiwały je przede wszystkim narody słowiańskie, tzn. przodkowie dzisiejszych Białorusinów i Ukraińców. Przodkowie dzisiejszych Litwinów, plemiona bałtyckie, zasiedlały głównie tereny północne.

Językiem urzędowym był od początku słowiański język starobiałoruski, przodek dzisiejszego białoruskiego, stopniowo został jednak wyparty przez polski. Ponieważ Wielkie Księstwo Litewskie potocznie nazywano Litwą, siłą rzeczy język również zyskał miano litewskiego.

Litwinem był ten, kto swobodnie mówił po polsku i mieszkał na terenach tworzących Wielkie Księstwo Litewskie należące do Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obywatele Wielkiego Księstwa Litewskiego określali się jako Polacy, ale bardziej na zasadzie nie etnicznej, tylko państwowej, obywatelskiej i językowej.

Próbę rozwikłania wszystkich tych zawiłości oraz wyjaśnienia nieporozumień dotyczących nazewnictwa, podejmie w audycji Anna Lisiecka wraz z Joanną Puchalską, dziedziczką tradycji dworu w Soplicowie.

W "Kulturalnym wieczorze z Jedynką" prezentujemy kolejne księgi "Pana Tadeusza" z okazji zbliżającego się Roku Mickiewiczowskiego.

(AK)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy wybrać "Mickiewicz wielu narodów" w boksie "Posłuchaj" ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lubmy swoje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2008 07:00
Twórczość Mickiewicza można widzieć od strony przemiany kultury, buntu pokoleniowego, zmiany społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zwierzęta Pana Marka" Ewelina Karpacz- Oboladze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2009 18:15
W Cichowie, małej wielkopolskiej wsi, stoi folwark Soplicowo, folwark z ekranizacji "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy. Folwarkiem opiekuje się Marek Pinkowski. Pan Marek od wielu lat zajmuje się zwierzętami występującymi w filmach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pan Tadeusz w Czombrowie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 12:35
Pierwowzorem Soplicowa był najprawdopodobniej dwór w Czombrowie. O historii sąsiedzkiego sporu, który do złudzenia przypomina ten z "Pana Tadeusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan A. P. Kaczmarek komponuje Koncert Jankiela!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 07:00
O Koncercie Jankiela czytaliśmy wszyscy. Teraz będziemy mogli go wreszcie usłyszeć. Nowy utwór słynnego kompozytora filmowego wykonany zostanie 3 lipca przez orkiestrę Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marka Minkowskiego.
rozwiń zwiń