Mickiewicz wielu narodów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 16:00
Fenomen wielokulturowej i wieloreligijnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów w "Panu Tadeuszu" ciągle zachwyca. Szczególnie barwny jest opis Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Audio

Wielkie Księstwo Litewskie istniało od XIII wieku do 1795 roku, czyli do ostatniego rozbioru Polski. Było to państwo obejmujące ziemie od Bałtyku po Morze Czarne: tereny dzisiejszej Litwy i Białorusi, północno-wschodniej Polski i większej części Ukrainy oraz zachodnich kresów Rosji. Zamieszkiwały je przede wszystkim narody słowiańskie, tzn. przodkowie dzisiejszych Białorusinów i Ukraińców. Przodkowie dzisiejszych Litwinów, plemiona bałtyckie, zasiedlały głównie tereny północne.

Językiem urzędowym był od początku słowiański język starobiałoruski, przodek dzisiejszego białoruskiego, stopniowo został jednak wyparty przez polski. Ponieważ Wielkie Księstwo Litewskie potocznie nazywano Litwą, siłą rzeczy język również zyskał miano litewskiego.

Litwinem był ten, kto swobodnie mówił po polsku i mieszkał na terenach tworzących Wielkie Księstwo Litewskie należące do Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obywatele Wielkiego Księstwa Litewskiego określali się jako Polacy, ale bardziej na zasadzie nie etnicznej, tylko państwowej, obywatelskiej i językowej.

Próbę rozwikłania wszystkich tych zawiłości oraz wyjaśnienia nieporozumień dotyczących nazewnictwa, podejmie w audycji Anna Lisiecka wraz z Joanną Puchalską, dziedziczką tradycji dworu w Soplicowie.

W "Kulturalnym wieczorze z Jedynką" prezentujemy kolejne księgi "Pana Tadeusza" z okazji zbliżającego się Roku Mickiewiczowskiego.

(AK)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy wybrać "Mickiewicz wielu narodów" w boksie "Posłuchaj" ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Lubmy swoje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2008 07:00
Twórczość Mickiewicza można widzieć od strony przemiany kultury, buntu pokoleniowego, zmiany społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zwierzęta Pana Marka" Ewelina Karpacz- Oboladze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2009 18:15
W Cichowie, małej wielkopolskiej wsi, stoi folwark Soplicowo, folwark z ekranizacji "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy. Folwarkiem opiekuje się Marek Pinkowski. Pan Marek od wielu lat zajmuje się zwierzętami występującymi w filmach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pan Tadeusz w Czombrowie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 12:35
Pierwowzorem Soplicowa był najprawdopodobniej dwór w Czombrowie. O historii sąsiedzkiego sporu, który do złudzenia przypomina ten z "Pana Tadeusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan A. P. Kaczmarek komponuje Koncert Jankiela!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 07:00
O Koncercie Jankiela czytaliśmy wszyscy. Teraz będziemy mogli go wreszcie usłyszeć. Nowy utwór słynnego kompozytora filmowego wykonany zostanie 3 lipca przez orkiestrę Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marka Minkowskiego.
rozwiń zwiń