X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Organy Wagnera odnalezione w Pruszynie!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 10:50
XVIII-wieczne organy przeleżały na kościelnym strychu wiele lat. Były tak zabrudzone ptasimi odchodami, że ich oczyszczanie trwało prawie rok.
Audio

Pod koniec 2002 roku proboszcz parafii w Pruszynie poinformował pracowników kurii diecezjalnej siedleckiej, że na strychu kościoła znajdują się części starych organów i że chciałby je usunąć ze względu na planowany remont. Po ich przewiezieniu do Siedlec okazało się, że jest to unikatowy zabytek z XVIII wieku! Wykonał go w latach 1744-1745 Joachim Wagner, wybitny brandenburski organmistrz, na którego organach grał m.in. Jan Sebastian Bach.

W 2003 roku zespół ekspertów, który zajmował się analizą i oczyszczaniem instrumentu, znalazł sygnatury autora oraz dokładne daty jego wykonania. Napis był niezbyt czytelny, zrobiony ołówkiem na jednej z desek. - Żeby sprawdzić dokładną treść napisu, zabraliśmy tę deskę do jedynego dostępnego nam laboratorium, a mianowicie do... solarium! - zdradza Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, organistka i zabytkolog, która badała zabytek.

Nie wiadomo, w jaki sposób instrument znalazł się w tej niewielkiej podsiedleckiej miejscowości i gdzie został wybudowany. Po rekonstrukcji ma nieco ponad 3 metry wysokości i zaledwie 90 cm głębokości, a to wymiary - jak tłumaczy gość "Spotkania z Mistrzem" - zupełnie dla organów nietypowe.

- Wiemy o tym, że Wagner pozostawił po sobie ponad 50 instrumentów tego typu - mówi Trzaskalik-Wyrwa. - Jednak z pięciu instrumentów, które na pewno wykonał w wynalezionym przez siebie systemie podwójnej transmisji, żaden nie przetrwał II wojny światowej.

Był to wielki wynalazek, potwierdzony archiwalnie, ale do niedawna nie wiadomo było, jak tak naprawdę wyglądał. Dzisiaj można go już nie tylko zobaczyć, lecz także - posłuchać!

W programie fragmenty utworów barokowych wykonanych na organach Wagnera przez Wolfganga Zerera, znakomitego organistę i wirtuoza.

(AK)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy wybrać dźwięk "Organy Joachima Wagnera" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ton Koopman - poszukiwacz zapomnianych arcydzieł

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2007 16:05
Organista, klawesynista i dyrygent Ton Koopman jest także niestrudzonym poszukiwaczem zapomnianych arcydzieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gołębiowski i francuska organistyka

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 09:53
Na swojej najnowszej płycie wybitny polski organista wziął na warsztat działa francuskiej muzyki organowej z XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organowy geniusz

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 13:41
Dwunastoletni Piotr Pawlak gra na organach od sześciu lat. Jak mówi, muzyka jest dla niego zabawą. Nuty towarzyszą mu od wczesnego dzieciństwa.
rozwiń zwiń