"Jesus Christ Superstar" to nie jasełka!

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 14:00
Dariusz Miłkowski (dyrektor Teatru Rozrywki): Musical to nie są proste opowieści o hrabinach i dzielnych oficerach. Porusza się w nim poważne tematy, z wyraźnym ukierunkowaniem światopoglądowym.
Audio

Gdy w lutym 1984 roku Dariusz Miłkowski został kierownikiem artystycznym Teatru Rozrywki w Chorzowie (wówczas Music Hall Telewizji Polskiej), na widowni nie było nawet foteli. - Wszyscy się chcieli pozbyć kłopotu - mówi w "Spotkaniu z Mistrzem". - Zaproponowano mi, żebym się tam zajął repertuarem współczesnego teatru muzycznego, czyli musicalem. I się oczywiście zgodziłem.

Zapytany o to, kiedy zaczęła się jego przygoda z musicalem, odpowiada, że pełni mógł go docenić dopiero w Londynie, gdzie w czasach studenckich spędzał wakacje. W Polsce był to wtedy jeszcze gatunek pogardzany, uznawany za "pierwszorzędną sztukę drugorzędną". - Repertuar, który zobaczyłem w Wielkiej Brytanii, był prawdziwym odkryciem.

Jak wspomina, takie zjawiska teatralne jak "Jesus Christ Superstar", "Rocky Horror Show", "Evita" uświadomiły mu, że teatr muzyczny daje orgomne możliwości, choć jest też wyjątkowo trudny. Wymaga zupełnie innego aktorstwa, innego reżyserowania. Bardziej niż w operze potrzeba w nim łącznika między muzyką, która jest konstrukcją spektaklu, a formą dramatyczną, która niesie treści.

- Zauważyłem wtedy, że musical nie jest głupi i nie wywodzi się z operetki. Przecież "Jesus Christ Superstar" to nie są jasełka. Porusza się tam naprawdę poważne tematy.

Teatr Rozrywki funkcjonuje już ponad dwadzieścia sześć lat i może być uznany za rodzaj wizytówki Chorzowa i Śląska. - Udało nam się, że Ślązacy go pokochali i uważają za własny - mówi Miłkowski, który do dziś jest jego dyrektorem. - To ogromnie pobudzające i zobowiązujące.

Rozmawiała Anna Retmaniak.

(AK)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać dźwięk "Dariusz Miłkowski" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cugowski i Kukiz jako Krzyżacy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 15:55
Nieśmiertelna powieść Henryka Sienkiewicza powraca jako rock-opera. Spektakl zobaczyć można będzie 8 czerwca w warszawskiej Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hair" to musical o... kosmitach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 10:50
Już dziś w warszawskiej Sali Kongresowej kultowy musical "Hair". Broadwayowskie spektakle często bywają źródłem nieśmiertelnych evergreenów. O wiele rzadziej zyskują status żywego dokumentu ważnych kulturowych przełomów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka improwizacji niezwykłego teatru

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 12:46
Zaczęli improwizować już w przedszkolu. Studia w Akademii Teatralnej tylko pomogły im rozwinąć swój talent. Gośćmi audycji "Na cztery ręce" byli aktorzy z Teatru Improwizowanego Klancyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon teatralny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 13:40
O tym, co nowego na polskich scenach, oraz o pewnych kontrowersyjnych obyczajach… Zaprasza Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć Ślązaka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 13:35
Robert Talarczyk (reżyser, aktor): Nie mam w sobie "niemieckiego skrzywienia", jeśli już to czeskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bono przyznaje się do muzycznej porażki

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 08:00
- To może być jeden z najgorszych musicali w historii - napisał recenzent The New York Times o "Spider-Man: Turn Off the Dark". A lider U2 oraz jego kolega z zespołu The Edge, którzy popełnili muzykę do broadwayowskiego spektaklu, przyznali mu rację
rozwiń zwiń