Historia pisze najlepsze scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 08:00
Bogusław Wołoszański: Historia jest pasjonująca. Opierając się na niej, na jej mechanizmach i scenografii, można stworzyć naprawdę bardzo ciekawe książki.
Audio

Bogusław Wołoszański, autor słynnego cyklu "Sensacje XX wieku", pisze także książki. Należą one do gatunku "faction", łączącego prawdę historyczną ze zmyśleniem literackim.

- Sądzę, że to jest ciekawe przedsięwzięcie - mówi - dlatego że opierając się na znajomości historii, można w książkach przedstawić pewne mechanizmy czy hipotezy, których jest w historii bardzo dużo, a których nie da się udowodnić. Nie ma świadków, nie ma dokumentów, a warto je przedstawić.

Jak tłumaczy, poznawanie mechanizmów historii jest konieczne, żeby nie powtórzyły się tak wielkie tragedie, jakie wydarzyły się w Treblince czy Majdanku, żeby pamięć o tych miejscach była ciągle żywa.

- Naród zapominający o swojej historii przestaje być narodem - stwierdza gość Jedynki. - Ona go spaja, tak jak wiara i język.

Historia jest także sama w sobie pasjonująca, dramatyczna - jest przecież walką – i jeśli się jej nie przeszkadza, wszyscy chętnie się w nią zagłębiają.

Punktem wyjścia do rozmowy jest powieść "Żmijojad" Władimira Rezuna - postaci wyjątkowo barwnej, posługującej się pseudonimem Wiktor Suworow.

Był on generałem GRU i żołnierzem armii radzieckiej. Brał udział w inwazji na Czechosłowację, a 10 lat później, w 1978 roku, wybrał wolność na Zachodzie. Ma dwa wyroki śmierci.

O swoich książkach mówi, że nie należą do typowej literatury klasycznej, w której kreśli się wyraźną linię podziału na dobro i zło. Przeciwstawia w nich zło – większemu złu.

W audycji fragmenty powieści, czytane przez Krzysztofa Wakulińskiego.

(AK)

Aby wysłuchać audycji Anny Stempniak, wystarczy wybrać dźwięk "Historia pisze najlepsze scenariusze" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Dlaczego Stalin przegrał wojnę?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 14:00
Po ucieczce na Zachód Wiktor Suworow napisał kilkanaście książek, w których starał się dowieść teorii o wiodącej roli ZSRS w rozpoczęciu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kara śmierci dla Wiktora Suworowa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 21:00
Wiktor Suworow, ukraiński pisarz, były oficer radzieckiej armii i były członek wywiadu, skazany w ZSRR na karę śmierci - dziś "na żywo" w klubie Trójki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielu odpowiedzialnych za ludobójstwo uniknęło kary

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 09:25
Obchodami na Westerplatte rozpoczęły się obchody 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskwa przestraszyła się polskiego gazu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 07:05
Gdybyście zaczęli produkować gaz i ropę na dużą skalę, relacje polsko-rosyjskie zmieniłyby się diametralnie - uważa Wiktor Suworow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Historii w pięciu odsłonach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 18:32
Paweł Lekki (Fundacja Pro Historia); Niegdyś ludzie obserwowali zmagania wojenne, tak jak dziś obserwują ich rekonstrukcje.
rozwiń zwiń