Dni muzyki Andrzeja Kurylewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 17:00
Dziś drugi koncert w ramach Dni muzyki Andrzeja Kurylewicza: kompozytora, pianisty, trębacza, puzonisty i dyrygenta.
Audio

Andrzej Kurylewicz był artystą wszechstronnym. Chociaż może kojarzyć się przede wszystkim z muzyką filmową (np. z kompozycjami do "Polskich dróg" Janusza Morgensterna) oraz z jazzem, którego był wielkim propagatorem, jego twórczości nie da się tak po prostu zdefiniować.

Urodził się 24 listopada 1932 roku we Lwowie i tam, w wieku 5 lat – w wielokulturowym środowisku – zaczął edukację muzyczną.

- To było wielkie szczęście, bo przed wybuchem wojny zdążył jeszcze rozpocząć poważną naukę – mówi Gabriela Kurylewicz, poetka i reżyserka, córka artysty.

W czasie okupacji sowieckiej jego matka robiła wszystko, żeby tylko mógł ćwiczyć; dodajmy - w pokoju, w którym zamarzała woda. Nie było przy tym mowy o jakiejkolwiek współpracy z sowietami. - Dziadek był w Starobielsku, babcia zdobywała węgiel i choćby najmniejsze kawałki chleba, a tata - uczył się - wspomina gość "Spotkania z Mistrzem".

Andrzej Kurylewicz zmarł 13 kwietnia 2007 roku w Konstancinie.

Wielki szacunek dla sztuki, który wpajano mu od dziecka, słychać w każdym jego utworze. Mogą się Państwo przekonać o tym na własne uszy już dziś, w drugim koncercie z cyklu, o godz. 19:30, w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.

Jednym z wykonawców kompozycji Kurylewicza będzie londyńska artystka Eunsley Park, która zagra - na skrzypcach z 1732 roku! - m.in. 4. sekwencję "Nad Niemnem".

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Zobacz program koncertu.

***

W audycji także relacja z Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

(AK)

Aby wysłuchać audycji Anny Stempniak, wystarczy wybrać "Dni muzyki Andrzeja Kurylewicza" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Andrzej Przybielski - legenda bydgoskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 15:17
Miał 67 lat. Przez 40 lat grał na trąbce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75 lat Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 11:59
Pionier polskiego jazzu brał m.in. udział w pierwszym polskim festiwalu tej muzyki i nagraniu pierwszej polskiej płyty jazzowej. Wydał ponad 30 płyt. Od czterech dekad prowadzi w Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu". Kolejna już dziś o 23!
rozwiń zwiń