Miłosz i jego Bubo maximus

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 08:00
Czesław Miłosz jako chłopiec znał na pamięć łacińskie nazwy wszystkich ptaków żyjących w Polsce!
Audio

- Działo się to w moich latach chłopięcych, kiedy to nasze namiętności, traktowane przez dorosłych z pewnym lekceważeniem, najwyżej są tolerowane - mówił Czesław Miłosz w styczniu 2003 roku na Uniwersytecie Latającym w Krakowie. - Tak jak moja matka tolerowała moje klatki, akwaria i nawet największą z polskich sów – puchacza, Bubo maximus, który, uwalniany z klatki, żeby sobie polatał, zwykle w locie spuszczał na środek stołu płynny ślad z głośnym pluskiem.

Wspominał, że jako podrostek z pamięci recytował łacińskie nazwy wszystkich ptaków występujących w Polsce i rozprawiał o słynnych polskich ornitologach. – Na wielu lekcjach w szkole, siedząc w ławce, byłem po prostu nieobecny i rysowałem mapy swojego idealnego kraju. Składał się on wyłącznie z lasów, nie było dróg, tylko rzeki i kanały. Wstępu do tego kraju nie mieli zwykli śmiertelnicy, jedynie godni tego zaszczytu.

Te baśniowe obrazy - marzenia, które były przetworzeniem rzeczywistych litewskich krajobrazów, z pewnością odzwierciedlały - jak stwierdza sam noblista - "konstrukcję jego umysłu".

W Programie Drugim Polskiego Radia codziennie o 9:30 możemy słuchać fragmentów "Doliny Issy" w interpretacji Andrzeja Seweryna. O tym, żeby nie traktować tego utworu jako powieści autobiograficznej, przestrzegał brat poety, Andrzej Miłosz. Książka ta jest jednak ważnym kluczem do Miłoszowej natury. I to natury, którą nierzadko można traktować dosłownie…

W audycji Anny Lisieckiej o najbliższej rodzinie Czesława Miłosza oraz o jego traumatycznym wyjeździe z kraju opowiada Andrzej Franaszek, literaturoznawca i krytyk literacki. Przypominamy także jeden z ostatnich wywiadów z noblistą, przeprowadzony przez autorkę audycji.

30 czerwca 2011 roku przypada setna rocznica urodzin Czesława Miłosza.

''

 (AK)

Czytaj także

Dramatyczna religijność Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 13:11
Zapytaliśmy Łukasza Tischnera, doktora, badacza literatury, o niełatwą kwestię religii i wiary w twórczości Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeczytaj fragmenty książki Andrzeja Franaszka "Biografia. Miłosz"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 13:01
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeci o Miłoszu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 14:16
Specjalne wydanie "Sezonu" literackiego prosto z Krakowa. Zapraszamy w środę o 18.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn czyta Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 18:31
"Dolina Issy" - niezwykła powieść Czesława Miłosza. Zapraszamy do wysłuchania jej kolejnych fragmentów od poniedziałku do piątku o godz. 9.30. na antenie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć Miłosza (nad Wilią)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 17:07
Relacja z 18. Międzynarodowych Spotkań Poetyckich "Maj nad Wilią", a także – o Wilnie Miłosza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne pejzaże Poety

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 09:55
Niedzielny koncert w Studiu. im. W. Lutosławskiego inspirowany poezją Miłosza oraz festiwal muzyki w Rzeszowie.
rozwiń zwiń