Paderewski – wirtuoz przywrócenia Polski Europie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 13:00
Relacja z międzynarodowej konferencji, która odbyła się w 70 rocznicę śmierci tego wielkiego pianisty, kompozytora i polityka.
Audio

- Pamiętam słowa mojego ojca, że artysta tworzy swoim wnętrzem, swoją osobowością - wspomina Karol Radziwonowicz, pianista. - I im większa osobowość, tym większy artysta. Ojciec od zawsze stawiał mi Ignacego Paderewskiego za wzór nie tylko pianisty, lecz także – a może przede wszystkim – Polaka i wielkiego człowieka.

Wśród osób, które z okazji 70. rocznicy śmierci Paderewskiego wspominały go jako wybitnego muzyka, polityka, ale też świetnie wykształconego i dowcipnego człowieka, byli także muzykolog prof. Irena Poniatowska, historyk prof. Jan Żaryn, Elwira Gilewicz ze Związku Polaków na Ukrainie, dr Bogusław Raba z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz politycy: Kazimierz Michał Ujazdowski i Marek Jurek.

Podczas konferencji, która odbyła się w dniach 20-21 czerwca 2011 roku w Hotelu Bristol w Warszawie, rozmowy w kuluarach prowadziła Anna Lisiecka.

Program Pierwszy Polskiego Radia był patronem medialnym tego wydarzenia.

Czytaj także

Od faktów do fikcji: Co się zdarzyło w Wersalu?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 00:26
W audycji z cyklu Od faktów do fikcji Bożena Markowska przypomina kulisy podpisania Traktatu Wersalskiego kończącego I wojnę światową oraz wspomina sylwetki sygnatariuszy traktatu ze strony polskiej - Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ale piękne sztuki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 11:23
Konkurs im. Paderewskiego, kameralistyka w Bydgoszczy, Dwurnik na Wawelu i "Łysa Śpiewaczka" w Sosnowcu - oto zaproszenia Anny Stempniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezcenne taśmy Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 10:12
Mija 150 lat od urodzin Ignacego Paderewskiego. W archiwach Polskiego Radia znajdują się bezcenne taśmy z jego nagraniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paderewski - zapomniany bohater

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 13:22
Odzyskanie przez Polskę niepodległości to nie tylko zasługa Józefa Piłsudskiego. Ogromny udział mieli w tym Roman Dmowski oraz Ignacy Paderewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityk i wirtuoz

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 12:00
Mija 71. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego męża stanu, wybitnego pianisty i kompozytora.
rozwiń zwiń