X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żydowskie serce Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Krakowska dzielnica Kazimierz ma 700-letnią tradycję. Zniszczona w czasie II wojny światowej, odżywa, m.in. dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej.
Audio
  • Kazimierz, żydowskie serce Krakowa - relacja Justyny Majchrzak

W piątek w krakowskim Kazimierzu rozpoczął się 21. Festiwal Kultury Żydowskiej. W ciągu 10 dni odbędzie się ponad 250 naprawdę różnorodnych wydarzeń kulturalnych: koncertów, wystaw, pokazów filmowych, wykładów i warsztatów.

Na ten festiwal życia – jak co roku – zjeżdżają się ludzie z różnych krańców świata. Justyna Majchrzak zapewnia, że na pewno znajdą porozumienie, bo wszyscy mówią w uniwersalnym języku tańca, śpiewu, muzyki… Wielki finał, nazywany Żydowskim Woodstockiem, odbędzie się 2 lipca, już tradycyjnie na ulicy Szerokiej.

Festiwal życia wpisany jest w zabytkową dzielnicę Krakowa, która powstała w XIV wieku i jako odrębne miasto w XVIII została włączona w granice ówczesnej stolicy Polski. Anna Gulińska z Ośrodka Kultury Żydowskiej przypomina, że niemalże od początku była to dzielnica żydowska.

- Do dzisiaj zachowało się siedem synagog, najstarsza z XV wieku. Wszystkie można zwiedzić, w jednej z nich co tydzień odbywają się modlitwy – mówi. Są tu także m.in. dwa zabytkowe cmentarze żydowskie, koszerna restauracja i Plac Nowy, zwany żydowskim, na którym mieściła się koszerna ubojnia mięsa.

Życie rozwijało się tu bujnie aż do wielkiej tragedii, jaką była II wojna światowa. W wielkim getcie niemieccy okupanci wymordowali wtedy niemalże całą żydowską społeczność Krakowa.

Materialna odbudowa dzielnicy trwa do dziś. Już teraz m.in. dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej odżywa atmosfera dawnych czasów.

(AK)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miniprzewodnik po Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 15:00
Od 24 czerwca do 3 lipca, w Krakowie, trwa 21 Festiwal Kultury Żydowskiej, najstarsza i największa - impreza tego typu w tej części Europy. Specjalnie dla nas Miron Zajfert - warszawski przyjaciel Festiwalu - wybiera najważniejsze wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żydowski Woodstock

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 18:31
Miron Zajfert (dziennikarz muzyczny): Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej to przede wszystkim wielkie święto wszechogarniającej, globalnej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal życia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 08:00
Janusz Makuch (dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej): Pokazujemy ten wymiar świata żydowskiego, który stwarza się dziś w różnych szerokościach geograficznych. Interesuje nas dziś, bo dopóki trwa dziś, trwa nasze życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz znów żydowski

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 08:18
Dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej ożywa nie tylko język i kultura. Także jedna z najstarszych krakowskich dzielnic - Kazimierz - staje się turystyczna atrakcją.
rozwiń zwiń