Henryk i Hipolit w jednym stali domu...

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 00:00
Czyli opowieść o niezapomnianej przedwojennej komedii sąsiedzkiej - "Piętro wyżej".
Audio

Zapraszamy Państwa na opowieść o polskiej przedwojennej komedii z 1937 roku, z Eugeniuszem Bodo, Heleną Grossówną, Józefem Orwidem, Ludwikiem Sempolińskim oraz z piosenkami Emanuela Szlechtera, Ludwika Starskiego i Henryka Warsa.

To właśnie z tego filmu pochodzą niezapomniane przeboje: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Dzisiaj ta, jutro ta" czy "Sexappeal, to nasza broń kobieca".

- Ta ostatnia sekwencja przeszła do historii - mówi gość Jedynki, filmoznawca Andrzej Kołodyński. - Różnie oceniamy przedwojenne komedie polskie, nie wszystkie są najwyższego lotu. "Piętro wyżej" akurat należy do tych lepszych. Bodo wyglądał znakomicie. Zresztą lubił taką przebierankę. Jego ręce podobno dobrze udawały ręce kobiece, a że był pulchny i musiał się ściskać gorsetem, miał także różne wypukłości. Ten kostium kobiecy leżał idealnie. No i to poczucie humoru...

Eugeniusz Bodo gra w komedii "Piętro wyżej" Henryka Pączka - spikera radiowego. Mieszka w kamienicy Hipolita Pączka, w którego rolę wciela się Józef Orbit. Obaj lubią muzykować, ale każdy inaczej. Hipolit grywa z przyjaciółmi klasykę, Henryk ma mały jazz-band. Są niczym Paweł i Gaweł.

Do wysłuchania niezwykle ciekawej audycji z cyklu "Wakacyjna Akademia Komedii Filmowej" zaprasza Anna Stempniak.

Czytaj także

Muzyka z lampowego odbiornika

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 11:36
Przeboje lansowane przez Polskie Radio w okresie międzywojennym przypomniał Dariusz Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Qui Pro Quo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2008 11:25
Kabaretowe numery i klimaty: Qui Pro Quo - audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki poświęcona najpopularniejszemu kabaretowi dwudziestolecia międzywojennego. Czy kabaretowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat mineło - dziś rocznica premiery kultowego "Misia" Stanisława Barei

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 07:10
4 maja 1981 roku, odbyła się premiera filmu "Miś" Stanisława Barei, najpopularniejszej, obok "Rejsu" Marka Piwowskiego, polskiej komedii.
rozwiń zwiń