X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chcieliście Polski, no to ją macie. Skumbrie w tomacie, pstrąg

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 17:13
Po cholerę toto żyje - czyli o specyficznym poczuciu humoru K.I.Gałczyńskiego i politycznych podtekstach w jego wierszach.
Audio

- Teksty Gałczyńskiego zawierają szereg aluzji do jego współczesności, dziś niekiedy mało czytelnych. Jednak nie byłoby polskiej współczesnej literatury: Andrzeja Waligórskiego, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i szeregu młodszych twórców bez udziału Gałczyńskiego - mówi krytyk literacki Tadeusz Lewandowski. To poezja jednocześnie groteskowa i liryczna, specyficzny typ humoru. Gżegżółka, Hermenegilda Kociubińska, Osiołek Porfirion z Teatrzyku Zielona Gęś to postacie znane i lubiane nie tylko przez wielbicieli poezji.

- Wciąż czytelne i bawiące publiczność, bo ponadczasowe, są teksty Teatrzyku Zielona Gęś - mówi Lewandowski. I - jego zdaniem - nie byłoby takiej Ireny Kwiatkowskiej, jaką znaliśmy, bez wierszy, które Gałczyński pisał specjalnie dla niej.

Wiele powiedzonek, grypsów ze "Strasnej żaby", wierszyka "Dlaczego ogórek nie śpiewa" czy "Satyry na bożą krówkę" na stałe zadomowiło się w polszczyźnie.

Ale żeby w pełni zrozumieć jeden z najbardziej znanych wierszy Gałczyńskiego "Skumbrie w tomacie", trzeba, choć pobieżnie, orientować się w sytuacji politycznej Polski w 1936 roku. Poprzez napisanie "Skumbrii…" - pełnych groteski i charakterystycznego poczucia humoru - poeta wyrażał swój sprzeciw wobec rządzących ówczesną Polską.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Poeta marynista"- Dorota Boniecka-Górny

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 12:38
Niedziela, 31 lipca, godzina 21.05, Program 1. Pan Maciej Michalski jest marynarzem na polskich promach. W wolnych chwilach pisze wiersze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie według Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 11:25
W archiwach Polskiego Radia zachował się "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w interpretacji autora. W niektórych fragmentach różni się od tekstu literackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja pod chmurką

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 10:45
Darmowe, roczne warsztaty literackie w Instytucie Badań Literackich PAN, wydanie tomiku poetyckiego, publikacja wierszy i nagrody pieniężne - to nagrody, które można zdobyć w II edycji konkursu "Młodzi na łodzi".
rozwiń zwiń