X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przeciętniak, który ulega mechanizmom historii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 14:54
- Piszczyk to ofiara sytuacji, w których się znajduje i swojego wewnętrznego oportunizmu. Ale trzeba go w pewnym sensie usprawiedliwić - powiedział Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy.
Audio
  • Wakacyjna Akademia Komedii Filmowej – przypomnienie komedii Andrzeja Munka "Zezowate szczęście".

Opowieść o słynnym pechowcu, Janie Piszczyku, wymyślił Jerzy Stefan Stawiński, pisarz i scenarzysta, autor powieści i opowiadań, na podstawie których powstały takie filmy jak "Człowiek na torze" i "Eroika" Andrzeja Munka czy "Kanał" Andrzeja Wajdy.

- Andrzej Munk nie chciał robić filmów wojennych; zaproponował w zamian, aby nakręcić film o współczesnym pechowcu, którego akcja rozgrywałaby się na gruzach Warszawy. Był także znakomitym dokumentalistą i tę swoją umiejętność wykorzystał w filmach - wyjaśnił autor książki "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" Jerzy Stefan Stawiński.

Postać Piszczyka w "Zezowatym szczęściu" jest wzięta z życia. To przeciętny młody człowiek, wychowywany w drobnomieszczańskim domu, który usiłuje za każdym razem przystosować się do nowych okoliczności.

- Jest przy tym niebywale naiwny, to taki "Kandyd" tego okresu: każde jego usiłowania i starania są w rezultacie naznaczone klęską. Piszczyk jest przerysowany, ale to typowy bohater tych czasów - dodał Andrzej Kołodyński.

Początkowo miał go zagrać Kazimierz Rudzki, ale ostatecznie wybrano do tej roli Bogumiła Kobielę, który występował już w poprzednim filmie Munka - "Eroika".

W pierwszym tomie Jerzy Stefan Stawiński stworzył postać osoby, która jak kameleon dostosowuje się do zmian politycznych zachodzących w kraju. Kolejna część jego przygód ma już miejsce w czasach ewolucji systemu, gdzie główny bohater stara się utrzymać na powierzchni życia PRL-u.

Jego historia była na tyle ciekawa, że 30 lat później zrealizowano kolejną część losów słynnego pechowca. Na podstawie scenariusza Stawińskiego nakręcono film "Obywatel Piszczyk" w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego. Tym razem w roli głównej wystąpił Jerzy Stuhr.

(aw)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przegląd filmów Bogumiła Kobieli

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2009 12:36
W tym roku mija czterdzieści lat od tragicznej śmierci Bogumiła Kobieli. Z tej okazji warszawskie Kino Iluzjon przygotowało przegląd filmów z udziałem tego wybitnego aktora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zezowate szczęście Bogumiła Kobieli

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 09:30
Gdyby nie wypadek dziś świętowalibyśmy jego 80 urodziny. Bogumił Kobiela, Bobek, zginął tragicznie w 1969 roku, miał 38 lat i zezowate szczęście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. rocznica urodzin wybitnego aktora Bogumiła Kobieli

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 09:59
Bogumił Kobiela (ur. 31 maja 1931) należał do największych gwiazd kina i telewizji. Zagrał w 25 filmach, stworzył własny styl aktorstwa komediowo-dramatycznego.
rozwiń zwiń