Wiemy już, kto rozpętał II wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 09:30
Wszystkiemu winien jest Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, który wypił o jedno piwo za dużo i zasnął.
Audio
  • Wiemy, kto rozpętał II wojnę światową - "Wieczór kulturalny"

Tę wersję początku wojny światowej zna prawie każdy Polak. Bo kto nie oglądał  znakomitej komedii Tadeusza Chmielewskiego?

Film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to w Polsce fenomen. Powstał w 1969 roku i od tamtej pory określa się go mianem "kultowy". To fenomen pod każdym względem – przyznaje Andrzej Kołodyński, doktor filmologii, krytyk.

Obraz wszedł na ekrany w kwietniu 1970 roku. Składał się z trzech części i był czarno-biały. – Chmielewski nie dostał wtedy barwnej taśmy, która była wydzielana. Choć bardzo chciał, aby to był film kolorowy... – opowiada krytyk.

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" powstał w oparciu o powieść Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa". – Bohater książki ma na imię Adolf i jest historykiem sztuki – mówi Kołodyński. – Chmielewski powiedział odważnie: odebrałem mu dyplom magistra i z jednostki miotanej jak liść wichrem historii przeobraziłem w warszawskiego cwaniaka z życiowym uniwersytetem.

Warszawski cwaniak, czyli Franek Dolas, spodobał się publiczności. – Produkcja stała się ulubionym filmem masowej widowni – przyznaje ekspert. Film nieco gorzej przyjęty został przez krytyków, którzy – jak przypomina Kołodyński – przywitali go bardzo zimno.

Mimo to film Tadeusza Chmielewskiego okazał się sukcesem. Jednak sukces ten nie byłby możliwy bez Mariana Kociniaka, który zagrał główną rolę.

– Wydaje mi się, że sama postać nie jest zbyt ukształtowana psychologicznie. To taki sprytny chłopak, który potrafi odnaleźć się w każdej sytuacj. Ale nie ma "tkanki psychologicznej" – krytykuje gość Jedynki. Jego zdaniem postać "nabrała charakteru dzięki grze Kociniaka" – Był znakomicie wyglądającym, młodym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru, dzięki któremu postać Franka Dolasa ożyła.

Rozmawiała Anna Stempniak.

(mb)

Czytaj także

Inżynier Mamoń skończył 41 lat!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 10:00
Śmiało można dziś o nim powiedzieć - kultowy, choć po swej premierze przez krytyków został uznany za "słaby obraz czwartej kategorii". Dziś przypada 41. rocznica premiery "Rejsu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, gdzie kręcono kultowe polskie filmy i seriale

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 13:12
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie była kręcona scena z Twojego ulubionego polskiego filmu, bardzo prawdopodobne, że znajdziesz odpowiedź w książce Marka Szymańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woody Allen według Tomasza Raczka

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 16:30
Znany polski krytyk filmowy opowiada o swoim Allenie: frapującym nowojorczyku, nowoczesnym człowieku renesansu, pisarzu i klarneciście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokaz filmów opowiadających wojenne historie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 13:55
Z okazji rocznicy wybuchy II wojny światowej, Fundacji Rozwoju Sztuki Filmowej postanowiła zorganizować niezwykle ciekawy pokaz filmowy. W ramach dwudniowego cyklu zatytułowanego "Kroniki wojenne" będzie można zobaczyć m.in. dokumenty "Kobiety i wojna" i "Do potomnego".
rozwiń zwiń