X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiemy już, kto rozpętał II wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 09:30
Wszystkiemu winien jest Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, który wypił o jedno piwo za dużo i zasnął.
Audio
  • Wiemy, kto rozpętał II wojnę światową - "Wieczór kulturalny"

Tę wersję początku wojny światowej zna prawie każdy Polak. Bo kto nie oglądał  znakomitej komedii Tadeusza Chmielewskiego?

Film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to w Polsce fenomen. Powstał w 1969 roku i od tamtej pory określa się go mianem "kultowy". To fenomen pod każdym względem – przyznaje Andrzej Kołodyński, doktor filmologii, krytyk.

Obraz wszedł na ekrany w kwietniu 1970 roku. Składał się z trzech części i był czarno-biały. – Chmielewski nie dostał wtedy barwnej taśmy, która była wydzielana. Choć bardzo chciał, aby to był film kolorowy... – opowiada krytyk.

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" powstał w oparciu o powieść Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa". – Bohater książki ma na imię Adolf i jest historykiem sztuki – mówi Kołodyński. – Chmielewski powiedział odważnie: odebrałem mu dyplom magistra i z jednostki miotanej jak liść wichrem historii przeobraziłem w warszawskiego cwaniaka z życiowym uniwersytetem.

Warszawski cwaniak, czyli Franek Dolas, spodobał się publiczności. – Produkcja stała się ulubionym filmem masowej widowni – przyznaje ekspert. Film nieco gorzej przyjęty został przez krytyków, którzy – jak przypomina Kołodyński – przywitali go bardzo zimno.

Mimo to film Tadeusza Chmielewskiego okazał się sukcesem. Jednak sukces ten nie byłby możliwy bez Mariana Kociniaka, który zagrał główną rolę.

– Wydaje mi się, że sama postać nie jest zbyt ukształtowana psychologicznie. To taki sprytny chłopak, który potrafi odnaleźć się w każdej sytuacj. Ale nie ma "tkanki psychologicznej" – krytykuje gość Jedynki. Jego zdaniem postać "nabrała charakteru dzięki grze Kociniaka" – Był znakomicie wyglądającym, młodym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru, dzięki któremu postać Franka Dolasa ożyła.

Rozmawiała Anna Stempniak.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inżynier Mamoń skończył 41 lat!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 10:00
Śmiało można dziś o nim powiedzieć - kultowy, choć po swej premierze przez krytyków został uznany za "słaby obraz czwartej kategorii". Dziś przypada 41. rocznica premiery "Rejsu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, gdzie kręcono kultowe polskie filmy i seriale

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 13:12
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie była kręcona scena z Twojego ulubionego polskiego filmu, bardzo prawdopodobne, że znajdziesz odpowiedź w książce Marka Szymańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woody Allen według Tomasza Raczka

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 16:30
Znany polski krytyk filmowy opowiada o swoim Allenie: frapującym nowojorczyku, nowoczesnym człowieku renesansu, pisarzu i klarneciście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokaz filmów opowiadających wojenne historie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 13:55
Z okazji rocznicy wybuchy II wojny światowej, Fundacji Rozwoju Sztuki Filmowej postanowiła zorganizować niezwykle ciekawy pokaz filmowy. W ramach dwudniowego cyklu zatytułowanego "Kroniki wojenne" będzie można zobaczyć m.in. dokumenty "Kobiety i wojna" i "Do potomnego".
rozwiń zwiń