X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ksiądz Paradoks" pisał nie tylko wiersze o żuczkach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 11:04
– Nigdy nie byłam w kręgu ludzi, którzy są wielbicielami ks. Jana Twardowskiego i jego wierszy - wyznaje Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii księdza.
Audio

- Miałam o nim taką wiedzę, jaką ma o nim większość Polaków, czyli bardzo powierzchowną, banalną i stereotypową. On mi się kojarzył z takim staruszkiem, w peruczce, dobrodusznym, życzliwym, trochę taki przyprószony, piszący wiersze o biedronkach, trawkach, żuczkach. Oczywiście znałam sławny cytat: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", ale nie znałam dalszej części tego wiersza. O ks. Twardowskim nie wiedziałam nic – zwierzała się w audycji "Moje wakacyjne książki" Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii księdza Jana Twardowskiego pt. "Ksiądz Paradoks".

Magdalena Grzebałkowska przyznała, że została poproszona przez wydawnictwo o napisanie biografii ks. Twardowskiego. Zaznaczyła, że na początku pomyślała sobie, że zadanie to będzie bardzo nudne.

– Wydawało mi się, że on jest taki dobry i jednoznaczny, ale w trakcie zbierania materiałów okazało się, że odkryłam dla samej siebie i dla innych, że był "niezłym człowiekiem" – zauważyła w radiowej Jedynce.

Magdalena Grzebałkowska przyznała, że przy zbieraniu materiałów do książki wielokrotnie była zdziwiona tym, co przeczytała. Jedną z takich rzeczy było odkrycie znalezione w dzienniku księdza, do którego dotarła w przypadkowy sposób.

– Okazuje się, że miał lęk przestrzeni, co sprawiało mu bardzo dużo cierpienia. Już w swojej pierwszej parafii z Żbikowie nie lubił przemawiać z ambony – podkreślił.

Jak dodała, podejrzewano, że może chorować na stwardnienie rozsiane, gdyż wielokrotnie mdlał podczas celebrowania nabożeństw. Badano go na różne sposoby, żeby sprawdzić, co mu jest, ale on nigdy nie przyznał się, że wynika to z lęku przestrzeni.

Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zamknęły się oczy Ziemi" Pawła Huelle na deskach lubelskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 21:09
Spektakl w teatrze im. Juliusza Osterwy nawiązywać będzie do autentycznych wydarzeń związanych z buntem w klasztorze Sióstr Rodziny Betańskiej w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń