Przyzwyczailiśmy się do rzeczy miernych i banalnych

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 10:48
Nie ma czasu na czytanie poezji, stąd nie doceniamy Tadeusza Różewicza - mówi aktorka Kinga Preis. We Wrocławiu odbył się koncert poświęcony poecie.
Audio
  • Przyzwyczailiśmy się do rzeczy miernych i banalnych

Wrocław ogłosił rok 2011 rokiem Tadeusza Różewicza. 23 października w Operze Wrocławskiej odbył się uroczysty koncert poświęcony twórczości Różewicza. Wykonano utwory Zygmunta Krauzego i Udo Zimmermanna.

Na widowni byli znajomi i rodzina poety, m.in. teatrolog i historyk literatury prof. Janusz Degler, aktorka Kinga Preis, fotograf poety Adam Hawalej oraz żona Tadeusza Różewicza – Wiesława.

Historyk literatury Janusz Degler podkreślał, że Taduesz Różewicz potrafi wyczuć rytm historii, skoncentrować się na rzeczach ważnych i czasem uprzedza czytelników, przed czym powinni się strzec.

Aktorka Kinga Preis mówi, że obecnie nie ma czasu na czytanie poezji, dlatego zapewne wiele osób nie docenia Tadeusza Różewicza. – Jesteśmy odmóżdżeni, bo dotykają nas zewsząd rzeczy banalne, mierne i lekko podane. Trudno zrozumieć, że ktoś może mówić o rzeczach prostych i ważnych i przy tym nie stepować – oceniła Kinga Preis.

Fotograf Adam Haławej opowiadał, że zna Tadeusza Różewicza około 25 lat; przez ten czas zrobił kilka tysięcy zdjęć. Ocenia, że poeta jest trudnym obiektem do fotografii. – Jest nadwrażliwy i jest przez to trudny. Często się zniechęca – powiedział fotograf. Zapewnił, że w każdym z wierszy Różewicza jest coś poruszającego.

Rozmawiała Justyna Majchrzak.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wrocławskie premiery

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 21:49
"Białe małżeństwo" Różewicza i "Transatlantyk" Gombrowicza to najciekawsze propozycje Teatru Współczesnego z Wrocławia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre strony książki we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 08:00
Najnowszy tom Tadeusza Różewicza "Margines, ale..." - to kropla w morzu książek, które czekają na bibliofilów na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiersze Tadeusza Różewicza można umieścić wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 10:00
Na ścianie, na piórniku, w metrze i na kamieniu. A także w książkach, które bynajmniej nie są tomikami poezji.
rozwiń zwiń