Polska w przepisach Anny Applebaum-Sikorskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 11:52
Laureatka Pulitzera, prywatnie żona polskiego ministra spraw zagranicznych, wydała właśnie oryginalną książkę kucharską. Nasz kraj widziany od kuchni prezentuje się tu nader interesująco.
Audio

Jeśli gołąbki czy pierogi to te z polskich przepisów, które najbardziej przerażają Amerykanów. Dlaczego? Bo są potwornie czasochłonne, a w Stanach chcemy mieć obiad w pół godziny - tłumaczy Anna Applebaum, laureatka Nagrody Pulitzera za "Gułag" i żona polskiego ministra spraw zagranicznych. Teraz jeszcze, wraz z Danielle Crittenden, autorka "Przepisów z mojego ogrodu". Jak mówi, książka kucharska dała jej moment wytchnienia podczas poważniejszej pracy. - W końcu nie można tylko opisywać smutnych historii - tłumaczy.

- W Stanach nie ma chłodnika ani żurku, nie znamy podobnych smaków - mówi w radiowej Jedynce ("Moje książki") Applebaum. Czy możliwe jest gotowanie zgodne z polską tradycją, kiedy się mieszka za oceanem? Wszystkie przepisy zostały przetestowane przez amerykańską współautorkę. Okazało się, że najwięcej trudności sprawia zdobycie twarogu. - Po namyślę zaleciłam włoski ser ricotta, najbardziej zbliżony smakiem - opowiada.

W drugiej części magazynu "Moje książki" rozmowa z Hanną de Broekere, tłumaczką powieści Richarda Paula Evansa "Obiecaj mi". Książka została wydana pod patronatem radiowej Jedynki. Jej fragmenty przedstawiamy na naszej antenie od poniedziałku do piątku ok. godz.17.45 w interpretacji Marii Seweryn. Można ich posłuchać również na stronie radiowej Jedynki.

>>> Posłuchaj fragmentów książki Richarda Paula Evansa "Obiecaj mi"

Evans pisze powieści o miłości i sile wartości rodzinnych, czytane przede wszystkim przez kobiety i sprzedawane w milionach egzemplarzy na całym świecie. - To współczesne moralitety. Postacie nie są zbyt pogłębione psychologicznie, czarne albo białe, ale rysuje je w taki sposób, że wyzwala mocne reakcje emocjonalne. - To zdecydowało o ogromnym sukcesie amerykańskiego pisarza - mówi Hanna de Broekere. - Zawsze jest jakaś tajemnica, zagadka, człowiek albo anioł. Evans często eksploatuje motyw Bożego Narodzenia. Jest doskonałym rzemieślnikiem i potrafi się wypromować. Na Facebooku ma tysiące fanów - opowiada tłumaczka.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(lu)

Czytaj także

Wariat w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 20:30
"Muszę kończyć, umieram " Grzegorza Sobaszka, to jedyna w swoim rodzaju powieść traktująca o lękach, fobiach, błędach językowych i małżeństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawno, dawno temu i prawie naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 14:23
Amerykanka polskiego pochodzenia została wyróżniona za książkę, której akcja rozgrywa się w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawno, dawno temu i prawie naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 09:00
Amerykanka polskiego pochodzenia została wyróżniona za książkę, której akcja rozgrywa się w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zła wiadomość dla miłośników trylogii "Millenium"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 18:33
Stieg Larsson, autor bestsellerowej trylogii "Millenium", nie pozostawił po sobie czwartej książki. Pogłoski o jej powstaniu zdementowała parnterka pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Możecie to opublikować dopiero po mojej śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 15:10
W Portugalii do sprzedaży trafia nieznana dotąd książka noblisty Jose Saramago.
rozwiń zwiń