Korepetycje z bycia Marią

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 20:57
Joanna Szczepkowska (aktorka i pisarka): Nie ukrywam, że bardzo przejęłam się, iż nie zagram Marii Curie-Skłodowskiej i, terapeutycznie, napisałam o niej książkę.
Audio

– Chodziłam na lekcje chemii, gdy przygotowywałam się do roli Marii Curie-Skłodowskiej – wyznaje Joanna Szczepkowska. Aktorka uznała, że dopóki nie będzie wiedziała, co naprawdę oznacza "odkryć rad', nie ma prawa zagrać tej roli. Korepetycje z chemii bierze też bohaterka jej książki "Zagrać Marię", Marta, która ma się wcielić w rolę wielkiej uczonej.

Czytanej przez autorkę powieści możemy słuchać na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku ok. 17.45. Można ją także odsłuchać – w każdej chwili – na stronie internetowej polskieradio.pl.

>>> Posłuchaj fragmentów książki Joanny Szczepkowskiej "Zagrać Marię"

W książce losy Marii Curie-Skłodowskiej splatają sie z losami Marty, a także wróżki Tary i jej córki oraz pewnej rodziny doświadczonej przez rad. Marta z dnia na dzień coraz bardziej – intelektualnie, duchowo i fizycznie – jest zafascynowana postacią uczonej, powoli utożsamia się ze swoją bohaterką.

Joanna Szczepkowska miała zagrać Skłodowską w filmie Marty Meszaros. Ostatecznie ta rola przypadła komu innemu. – Nie ukrywam, że byłam bardzo zawiedziona – mówi.  Aby praca, którą już włożyła w rolę Marii, nie poszła na marne, postanowiła napisać książkę.

– Jedną z głównych bohaterek uczyniłam aktorkę, żeby pokazać, jak ja bym Marię Curie-Skłodowską zagrała, jak ją czuję. Bo ta rola to było moje marzenie od lat – tłumaczy. Zaznacza jednak, że w postaci Marty nie ma wątków autobiograficznych.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(lu)

Zobacz więcej na temat: KULTURA joanna szczepkowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alda dla Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 13:48
W Nowym Jorku 1 czerwca rozpoczyna się World Science Festival. Alan Alda zaprezentuje tam swoją sztukę poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Madame Curie" w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 12:41
Opera w Paryżu, koncert w Warszawie i rozmowa o pewnej książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madame Curie: Maria wątpiąca, Maria kochająca

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 22:00
Opera Elżbiety Sikory została znakomicie przyjęta podczas prapremiery w Paryżu. Premiera polska w Operze Bałtyckiej w Gdańsku już 25 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska premiera "Madame Curie"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 16:37
Zaproszenie do Gdańska oraz na festiwal filmów japońskich do Iluzjony Filmoteki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Szczepkowska czyta "Zagrać Marię"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 22:00
Zapraszamy do posłuchania fragmentów niezwykłej powieści poświęconej niezwykłej kobiecie.
rozwiń zwiń