X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Franciszek Pieczka - egzemplarz wyrąbany ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 12:27
Chciał być inżynierem, ale na studiach wytrwał miesiąc. Został aktorem, bez straty dla przemysłu, ale z pożytkiem dla polskiej kultury.
Audio
  • Franciszek Pieczka - egzemplarz wyrąbany ze Śląska

Franciszek Pieczka to aktor znany, ceniony przez reżyserów i kochany przez publiczność. Pamiętny Gustlik z "Czterech pancerny" nie dał się jednak zaszufladkować i już w rok po zakończeniu zdjęć do tego serialu wziął udział w filmie "Żywot Mateusza". Za tę rolę Franciszek Pieczka odebrał nagrodę w Stanach Zjednoczonych za najlepszą kreację męską na MFF w Chicago.

Ról wybitnych w ciągu 58 lat pracy jest w dorobku aktora wiele. I tych głównych, i tych drugoplanowych. A wszystko zaczęło się od przypadku.

- Zanim poszedłem do szkoły aktorskiej, przez rok pracowałem w kopalni - ujawnia Franciszek Pieczka w radiowej Jedynce. Myślał, że będzie inżynierem. Ale aktorstwem zainfekował się w Zespole Rapsodycznym. I po miesiącu studiów politechnicznych rzucił indeks i pojechał do Warszawy do Szkoły Aktorskiej. Egzamin zdawał u Aleksandra Zelwerowicza. Ojciec z początku kręcił nosem na ten wybór drogi życiowej, ale potem był dumny z syna.

Kazimierz Kutz ocenia, że Pieczka był prawdziwą "perłą w koronie". - Miał we krwi gwarę śląską. Nawet jak mówił normalnie, to słyszało się u niego tę śląskość - mówi reżyser. I cieszy się, że Pieczka to taki "egzempalrz wyrąbany ze Śląska".

Franciszek Pieczka wspomina również swoją współpracę z Janem Jakubem Kolskim. Układała się bardzo dobrze i aktor zagrał w kilku jego filmach. Aktor mówi też o współpracy z innymi reżyserami, m.in. Witoldem Leszczyńskim, z którym nakręcił "Konopielkę". I wspomina Magdę Teresę Wójcik, z którą spotkał się na planie "Matki Królów".

Audycję przygotowała Anna Lisiecka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norwidy przyznane

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 11:20
W Warszawie na Zamku Królewskim po raz ósmy rozdano nagrody im. Norwida. Fundowane przez władze województwa mazowieckiego wyróżnienia otrzymali aktorzy, literaci, muzycy i artyści plastycy za dzieła i kreacje powstałe w zeszłym roku na Mazowszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Modestowicz o "Sędziach" S. Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 12:00
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Waldemarem Modestowiczem - autorem adaptacji i reżyserem słuchowiska "Sędziowie". Rozmowę przeprowadził Janusz Adam Dziewiątkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka Królów odeszła

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 16:09
Gdy grała matkę niosącą umierające dziecko, chciała mieć w beciku prawdziwe niemowlę. Widz tego nie widział, ale ona wiedziała, że dzięki niemu będzie bardziej przekonująca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kobuszewski: Wszystko zawdzięczam kobietom

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 12:00
Znakomity aktor, który świętuje 55 lat pracy scenicznej, tylko w Jedynce zdradza, że wielbi kobiety oraz to, jakie lubi dostawać prezenty.
rozwiń zwiń