Tadeusza Łomnickiego recepta na sukces

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 19:00
- Łomnicki jest niedoścignionym wzorem człowieka niezłomnego, którego chce się naśladować - mówi Sebastian Świerszcz, aktor.
Audio
  • "Kultura bez tajemnic" - wspomnienie Tadeusza Łomnickiego
Tadeusz Łomnicki, 1969 r.
Tadeusz Łomnicki, 1969 r.Foto: Wikipedia

Tadeusz Łomnicki zwykł powtarzać, że "sukces to praca, praca i jeszcze raz praca". I tak właśnie żył. W opowieściach przyjaciół i współpracowników legendarne są jego przygotowania do poszczególnych spektakli, kreowanie roli od postawy, przez gesty i po słowa, aż po całkowitą metamorfozę.

Kiedy budował postać Artura Ui, oprawcy ze sztuki Brechta, czytał mnóstwo książek, by zrozumieć nikczemność tego człowieka i móc ją oddać na scenie. - Interesuję się wszystkim, co dotyczy mego zawodu. Mnie interesuje zarówno film, jak i teatr, telewizja, a także radio, w którym bardzo dużo czytam - mówił w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia. Sztukę aktorską porównywał z pisaniem książek czy rzeźbieniem.

- Łomnicki uchodzi za najwybitniejszego polskiego aktora teatralnego i filmowego. Idziemy podobną drogą, co teatr, który prowadził Tadeusz Łomnicki. Teatr oparty na trzech filarach: wybitnych reżyserach, świetnym aktorstwie i dobrym tekście - opowiada Szymon Majewski, rzecznik Teatru na Woli, którym Łomnicki kierował w latach 1976-1981.

W audycji "Kultura bez tajemnic" Ewy Heine można posłuchać fragmentów archiwalnych nagrań Tadeusza Łomnickiego, fragmentu książki Marii Bojarskiej "Król Lear nie żyje" w interpretacji Barbary Utlińskiej oraz refleksji dwóch młodych aktorów: Grzegorza Kwietnia i Sebastiana Świerszcza.

Audycję w 20. rocznicę śmierci wybitnego polskiego aktora, reżysera i pedagoga, Tadeusza Łomnickiego przygotowała Ewa Heine.

(ed)

Czytaj także

Łomnicki przeciwko Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 11:30
W 20. rocznicę śmierci Tadeusza Łomnickiego chętni będą mieli okazję wziąć udział w poświęconym jego pamięci spotkaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatry Łomnickiego i teatry mu obce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 17:00
Tadeusz Łomnicki podczas pracy nad poznańskim przedstawieniem "Króla Leara" mówił, że ten szekspirowski tekst stanowi wielkie wyzwanie, jest "jak ściana bazaltu". Zmarł wkrótce - na scenie, podczas jednej z prób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Król Lear nie schodzi ze sceny

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 10:57
– Nigdy nie byłem taki bezczelny, by wyobrażać siebie na scenie – mówił Tadeusz Łomnicki, opowiadając o swoich początki w teatrze. W 20. rocznicę śmierci wielkiego aktora wspominaliśmy w Dwójce jego teatralne i filmowe role oraz jego życie, zakończone podczas prób do Szekspirowskiego arcydramatu.
rozwiń zwiń