X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

One nie tylko "ładnie wyglądają na ścianie"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 14:53
- Wielkość Jerzego Nowosielskiego nie polega na jego sukcesie komercyjnym. Zauważmy w końcu dramatyzm jego dzieł, ich głębię - apeluje Krystyna Czerni, autorka monografii artysty.
Audio
Ikona Jerzego Nowosielskiego
Ikona Jerzego NowosielskiegoFoto: materiał prasowy

Krystyna Czerni, autorka monografii artysty, powiedziała w radiowej Jedynce, że Nowosielski padł ofiarą osiągniętego przez siebie sukcesu.

W jej odczuciu, jest on bardzo często interpretowany powierzchownie, płytko, jako coś trochę klasycznego, a trochę nowoczesnego, coś, co "ładnie wygląda na ścianie".

– Cały ukryty dramatyzm tego malarstwa, jego głębia, jest niezauważana. Zawsze bardzo się denerwowałam, jak pierwszą informacją o Nowosielskim było to, że jest na szczycie top listy i zwycięża w rankingach i że za tyle i tyle sprzedano jego dzieło.

Ksiądz prof. Michał Janocha podkreślił, że najstarszą realizacją w dużej skali twórczości Nowosielskiego było wnętrze kościoła w Wesołej. W jego odczuciu artysta wykreował w nim wnętrze, które nadaje tej dość banalnej, prostej architekturze nowy klimat, ale zarazem i stary, gdyż Nowosielski nawiązuje do tradycji wschodniej pierwszego tysiąclecia, jeszcze niepodzielonego chrześcijaństwa.

– We wnętrzu króluje tonacja różnych odcieni czerwieni. Jego sztuka jest bardzo liturgiczna, zarówno w duchu Kościoła wschodniego, jak i naszego średniowiecza. Ze ścian spoglądają na nas Święci Pańscy, w bizantynizującej konwencji, mamy też stacje drogi krzyżowej, związane z tradycją Zachodnią, łacińską, ale opowiedziane językiem ikonowym. Jest to wnętrze, które zaprasza do modlitwy i do liturgii – opisywał w "Radiowej akademii kultury".

Audycję prowadziła Anna Lisiecka.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzeba sobie przypomnieć o przewadze być nad mieć"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 15:31
Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że przeżywanie świata bez uwzględnienia potrzebujących i biednych jest próbą dogadania się z Bogiem za plecami cierpiącego człowieka.
rozwiń zwiń