Paschalnie i wielkotygodniowo w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 11:24
- Cezurą był rok 1989, kiedy "Dziady" straciły większość swoich kontekstów. Paweł Wodziński prezentuje "Dziady" ukazujące wspólnotę narodu, który odzyskał wolność i tak naprawdę nie wie kim jest - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Audio
Spektakl Mickiewicz. Dziady. Performance.
Spektakl "Mickiewicz. Dziady. Performance". Foto: fot. www.teatrpolski.pl

Teatr Polski w Bydgoszczy otwierały Warszawskie Spotkania Teatralne spektaklem "Mickiewicz. Dziady. Performance" Pawła Wodzińskiego, a w ostatnią sobotę i niedzielę zaprezentował spektakl na podstawie powieści Wielki Gatsby w reżyserii Michała Zadary.

- Zawsze uważałem, że wielkie teksty literatury powinny być czytane, rozumiane, dyskutowane. Mówią o nas coś trudnego, bolesnego i niełatwego do przyjęcia. "Dziady" to spektakl bardzo świeży w spojrzeniu na tekst. Bardzo się cieszę, że mam taki spektakl w repertuarze - mówi Paweł Łysak.
Bydgoski teatr zaliczany jest do nurtu teatru społecznie zaangażowanego. "Wielki Gatsby" Michała Zadary już z plakatu przekonywał publiczność, że będzie spektaklem o wielkich pieniądzach i wielkiej miłości, ale wymiar społeczny też się w nim pojawia.
W audycji także:
- rozmowa z Filipem Berkowiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu Misteria Paschalia, który trwa w Krakowie;
- Elżbieta Penderecka zaprasza na ostatni koncert Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie;
- o przygotowaniach do premiery baletowej Opowieści Biblijnych w Teatrze Wielkim w Warszawie opowiada Krzysztof Pastor, dyrektor polskiego baletu narodowego;
- rozmowa z prof. Adamem Myjakiem, przewodniczącym jury ogłoszonego rok temu konkursu na pomnik w Smoleńsku, w przedsięwzięciu wzięło udział symbolicznie 96 projektów, znane są już wyniki.
"Magazyn sztuk wszelkich" przygotowała Anna Lisiecka.

(ed)

Czytaj także

Misteria Paschalia - inauguracja

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 11:56
Zapowiedż tegorocznych wydarzeń festiwalowych oraz rozmowa z finalistą konkursu "Młody Muzyk Roku 2012".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr - jest o co walczyć

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 09:26
- Pewnie wbrew intencjom organizatorów podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych narodził się protest "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem". Tak wyszło, bo okoliczności temu sprzyjały - powiedziała w Trójce badaczka teatru Joanna Krakowska.
rozwiń zwiń