X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tymon Terlecki oczyma bliskich

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 10:09
- Był ostatnim przedstawicielem polskie inteligencji, takiej przez wielkie "i" – tak o krytyku i eseiście mówi Andrzej Łapicki.
Audio
Tymon Terlecki
Tymon TerleckiFoto: Archiwum Emigracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Tymon Terlecki to nestor polskiej literatury emigracyjnej, krytyk literacki i teatralny, eseista i organizator życia naukowego oraz literackiego w Anglii i Stanach Zjednoczonych. O najmłodszym przedwojennym współpracowniku Leona Schillera w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej i wybitnej postaci życia emigracyjnego mówili w "Kulturze bez tajemnic” m.in. Agnieszka Koecher-Hensel, Władysław Bartoszewski i Andrzej Łapicki. W nagraniach archiwalnych wspominał go także Erwin Axer.

Łapicki nazwał Tymona Terleckiego przedstawicielem przedwojennego gimnazjum. - To ktoś, kto wie jak się zachować, kiedy założyć krawat, czy kogo w drzwiach puścić przodem. To drobiazgi, które ułatwiają życie. Jeść nożem i widelcem można ładnie, ale można też obrzydliwie. Wygodniej jest zachowywać się przyzwoicie i Terlecki był ostatnim przedstawicielem takiej właśnie inteligencji przez wielkie "i” – mówił Andrzej Łapicki.

Władysław Bartoszewski wspominał natomiast, jak poznał Terleckiego w 1977 r., kiedy pierwszy raz był w USA. - Przy kładzeniu podwalin życia kulturalnego w Londynie odegrał on rolę szczególna - powiedział Bartoszewski.

Na audycję "Kultura bez tajemnic" zaprasza Anna Lisiecka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tymon Terlecki w listach do przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 10:00
Rozmowa o wybitnym polskim humaniście, historyku teatru, pisarzowi i eseiście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie niezwykłe "Chorążego emigracji"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 15:32
Tymon Terlecki – wybitny znawca teatru, krytyk, eseista, współpracownik Radia Wolna Europa – należy do wielkich niedocenionych polskiej kultury.
rozwiń zwiń