Człowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 23:50
Bardzo chciał doczekać 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i powstającego wówczas muzeum. Nie doczekał, zmarł 11 dni przed tą rocznicą. A to on oddał pierwsze strzały w powstaniu, jeszcze przed godziną "W".
Audio
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na warszawskich Powązkach
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na warszawskich PowązkachFoto: PAP/Rafał Guz

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 13:50 na Żoliborzu Zdzisław Sierpiński oddał pierwsze strzały Powstania Warszawskiego. Doszło do tego podczas nieplanowanego starcia z Niemcami.

Po wojnie, kiedy przez dłuższy czas Powstanie Warszawskie było tematem zakazanym, Zdzisław Sierpiński był popularyzatorem muzyki. Ponad 50 lat pisał dla "Życia Warszawy" felietony muzyczne "Impresje spoza pięciolinii", robił filmy dokumentalne o muzykach, programy telewizyjne, inicjował akcje społeczne, choćby tę, która doprowadziła do powstania Muzeum Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej willi Atma. Nagrywał felietony dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Gustaw Budzyński, zastępca dowódcy kompanii "Żniwiarz", w której to kompanii walczył w Powstaniu Warszawskim 20-letni wówczas Zdzisław Sierpiński wspomina, jak doszło do pierwszych strzałów powstania. Było to 1 sierpnia ok. godz. 13.50. Co ciekawe, Sierpiński wcale nie był z tego dumny.

Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim >>>

Posłuchaj całej audycji, w której Zdzisława Sierpińskiego wspominają również Stefan Bratkowski i Wiesław Ochman.

Audycję przygotowała Magda Mikołajczuk.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Superdziewczyny zaśpiewają o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 18:05
Wydawałoby się, że to męska rzecz.... Prawda jest taka, że kobiety wniosły w Powstanie Warszawskie znaczący wkład. A teraz same o tym opowiedzą podczas koncertu "Morowe panny". Głosami m.in. Haliny Mlynkowej i Mariki, które gościły w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miał 19 lat. Był jednym z najstarszych powstańców...

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 23:50
Młodzi warszawiacy przeczuwali, że coś się stanie. Już 27 lipca zarządzano alarmowe zbiórki zbiórki żołnierzy AK. Wojska radzieckie miała przywitać wyzwolona stolica Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miałem czternaście lat, zaczęło się powstanie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 08:00
Byliśmy pełni nadziei, że Polska znów stanie się niepodległa i sprawiedliwa. Tak to wyglądało w naszych młodzieńczych, idealistycznych rozmowach – mówił w "Sygnałach dnia" powstaniec Wojciech Barański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórca "Sali samobójców" kręci film o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:52
Rozpoczynają się zdjęcia do długo oczekiwanego "Miasta". Reżyser filmu, Jan Komasa zastrzega, że to nie będzie obraz historyczny, ani martyrologiczny.
rozwiń zwiń