Joanna Szczepkowska: w Polsce zastrasza się aktorów!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 15:04
Popularna aktorka filmowa i teatralna jest również wziętą autorką felietonów, scenariuszy filmowych, sztuk dramatycznych i książek. W Jedynkowym "Spotkaniu z mistrzem" Joanna Szczepkowska mówiła m.in. dlaczego... nie czuje się mistrzem.
Audio
Joanna Szczepkowska
Joanna SzczepkowskaFoto: Maire/Wikimedia Commons/CC

- Mistrz to jest ktoś skupiony na jednej dziedzinie. Ćwiczy się w niej całe życie, rozwija różne stopnie sprawności, dochodzi do jakiegoś ideału i wtedy można go nazwać mistrzem. To są bardzo szczególne cechy i w moim przekonaniu jest bardzo niewiele takich osób na świecie - podkreśla.

Goszcząc w Jedynce, Joanna Szczepkowska nawiązała również do swego głośnego rozstania z warszawski Teatrem Dramatycznym, które było następstwem konfliktu z reżyserem Krystianem Lupą. W geście protestu aktorka podczas premiery spektaklu "Persona. Ciało Simone" pokazała na scenie gołe pośladki.

- Mój gest to było coś więcej niż protest przeciwko trybowi prób czy jakości tekstu. To w ogóle protest przeciwko traktowaniu wykonawców przez teatr tak, jakby była to prywatna instytucja. Wiele lat obserwowałam proceder zastraszania ludzi utratą pracy. Myślę, że w naszym systemie wykonawca jest w tej chwili traktowany trochę jak szeregowy pracownik w kapitalizmie. Natomiast osoby na stanowiskach dyrektorskich czerpią socjalistyczne profity z piastowanych przez siebie funkcji. To pomieszanie z poplątaniem - tłumaczyła.

Więcej w nagraniu audycji. Rozmawiała Anna Lisiecka.

pg

Czytaj także

Jungowska: nie ma nic gorszego niż reżyser, który nie wie czego chce

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 07:00
- Aktorowi potrzebne jest to drugie oko, które będzie patrzyło i porządkowało to wszystko, co proponuje na próbie - podkreśla aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romuald Szejd: jestem w ciągłej podróży

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:09
Z wykształcenia aktor i reżyser. Twórca Teatru Scena Prezentacje, którym kieruje od 33 lat. Bohaterem "Spotkania z mistrzem" był Romuald Szejd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na znikającą wystawę zaprasza Mirosław Bałka

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 14:49
Ekspozycję tworzą obrazy, zdjęcia, instalacje wideo. Jest też dzieło, które zniknie. - To papierowe miasteczko rozkładane przez bakterie - opowiada Mirosław Bałka, autor pomysłu "AAAkupunktury".
rozwiń zwiń