Kantor to nie żydowski śpiewak. To ktoś więcej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 19:50
W judaizmie kantor jest ważną postacią uświetniającą obrzędy religijne. Według zapisu w pismach: "kantor powinien posiadać głos dostatecznie mocny i przyjemny dla ucha", a także "przyjemną osobowość".
Audio
Koncert kantorów podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Koncert kantorów podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"Foto: PAP/Rafał Guz

Kantor musi mieć także - co oczywiste - słuch muzyczny i zaangażowanie w modlitwę oraz umiejętność kontaktu ze społecznością. Szkoły przygotowujące do funkcji kantora to poważne, kilkuletnie studia.
Jednym z absolwentów takiej szkoły jest pochodzący z greckiej rodziny Alberto Mizrahi. Jest nazywany żydowskim Pavarottim. Mizrahi bierze udział w festiwalu Warszawa Singera. Opowiada, jak został kantorem i co w tej pracy, a ściślej sztuce jest najważniejsze.
Z kolei Jakub Skrzypczak z Fundacji Szalom tłumaczy, jaką rolę w tradycji żydowskiej spełnia kantor. Śpiew kantoralny jest śpiewem liturgicznym, a w świątyni kantorowi nie towarzyszą instrumenty.
Posłuchaj nagrania całej audycji, z której dowiesz się dokładnie dlaczego nie używa się w świątyni instrumentów oraz jaka jest pozycja i funkcja kantora.
Audycję przygotowała Justyna Majchrzak.
(ag)

Zobacz więcej na temat: Warszawa Żydzi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izraelska minister bojkotuje polski pawilon na Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 07:43
Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Singera - festiwal kultury żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 04:00
Koncert światowej sławy kantorów, ale też żydowskie tańce i kuchnia - to wszystko w ramach festiwalu, który potrwa do 2 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe sławy na Festiwalu Singera

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 11:30
W Warszawie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej. Organizowany jest po raz dziewiąty. Z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze fanów. Nie dziwi to tych, którzy poznali program festiwalu. Dodajmy - bardzo bogaty program.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Singera: Korczak na wesoło

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:30
1 września na małej scenie Teatru Żydowskiego obejrzeć będzie można spektakl "Koszałki Opałki". Scenariusz do sztuki powstał na podstawie humoresek i felietonów Janusza Korczaka oraz piosenek warszawskich.
rozwiń zwiń