X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kantor to nie żydowski śpiewak. To ktoś więcej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 19:50
W judaizmie kantor jest ważną postacią uświetniającą obrzędy religijne. Według zapisu w pismach: "kantor powinien posiadać głos dostatecznie mocny i przyjemny dla ucha", a także "przyjemną osobowość".
Audio
Koncert kantorów podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Koncert kantorów podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"Foto: PAP/Rafał Guz

Kantor musi mieć także - co oczywiste - słuch muzyczny i zaangażowanie w modlitwę oraz umiejętność kontaktu ze społecznością. Szkoły przygotowujące do funkcji kantora to poważne, kilkuletnie studia.
Jednym z absolwentów takiej szkoły jest pochodzący z greckiej rodziny Alberto Mizrahi. Jest nazywany żydowskim Pavarottim. Mizrahi bierze udział w festiwalu Warszawa Singera. Opowiada, jak został kantorem i co w tej pracy, a ściślej sztuce jest najważniejsze.
Z kolei Jakub Skrzypczak z Fundacji Szalom tłumaczy, jaką rolę w tradycji żydowskiej spełnia kantor. Śpiew kantoralny jest śpiewem liturgicznym, a w świątyni kantorowi nie towarzyszą instrumenty.
Posłuchaj nagrania całej audycji, z której dowiesz się dokładnie dlaczego nie używa się w świątyni instrumentów oraz jaka jest pozycja i funkcja kantora.
Audycję przygotowała Justyna Majchrzak.
(ag)

Zobacz więcej na temat: Warszawa Żydzi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izraelska minister bojkotuje polski pawilon na Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2011 07:43
Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Singera - festiwal kultury żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 04:00
Koncert światowej sławy kantorów, ale też żydowskie tańce i kuchnia - to wszystko w ramach festiwalu, który potrwa do 2 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe sławy na Festiwalu Singera

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 11:30
W Warszawie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej. Organizowany jest po raz dziewiąty. Z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze fanów. Nie dziwi to tych, którzy poznali program festiwalu. Dodajmy - bardzo bogaty program.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Singera: Korczak na wesoło

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:30
1 września na małej scenie Teatru Żydowskiego obejrzeć będzie można spektakl "Koszałki Opałki". Scenariusz do sztuki powstał na podstawie humoresek i felietonów Janusza Korczaka oraz piosenek warszawskich.
rozwiń zwiń