"Zawodu nauczyłem się od Jana A.P. Kaczmarka"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 17:35
Michał Merczyński to uznany w Polsce i Europie menedżer kultury. W 2011 odpowiadał za organizację Europejskiego Kongresu Kultury. Jest także dyrektorem Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Festiwalu Malta w Poznaniu.
Audio
Michał Merczyński
Michał MerczyńskiFoto: www.malta-festival.pl/K PICTURES

- Menedżer kultury to przede wszystkim pasjonat. Musi mieć również pojęcie o wielu rzeczach: jak funkcjonuje administracja czy na czym polega księgowość. Niezbędny jest też zespół - ludzie, którzy przygotują z tobą całą koncepcję. Takiego dużego przedsięwzięcia jak np. Festiwal Malta jeden człowiek nie jest w stanie zrobić - mówił w Jedynce Michał Merczyński.

Za przełomowy moment w swoim życiu zawodowym uważa on nawiązanie współpracy z Orkiestrą Ósmego Dnia - poznańskim zespołem kierowanym przez Jana A.P. Kaczmarka, obecnie znanego kompozytora muzyki filmowej. Miało to miejsce w latach 80-tych ubiegłego wieku.

- Jan był moim pierwszym nauczycielem zawodu. Wrzucił mnie na bardzo głęboką wodę, ponieważ jako menedżer jego zespołu musiałem w ciągu pół roku nauczyć się języka angielskiego. Było mi to potrzebne żeby zorganizować koncert w Queen Elizabeth Hall w Londynie czy w Paradiso w Amsterdamie - wspominał dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Festiwalu Malta w Poznaniu.

Posłuchaj całej rozmowy Anny Stempniak z Michałem Merczyńskim.

pg

Czytaj także

Jestem żwawą staruszką

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 22:00
Danuta Szaflarska ma 95 lat, ale nadal możemy ją podziwiać na deskach warszawskiego Teatru Rozmaitości w sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: w Polsce zastrasza się aktorów!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 15:04
Popularna aktorka filmowa i teatralna jest również wziętą autorką felietonów, scenariuszy filmowych, sztuk dramatycznych i książek. W Jedynkowym "Spotkaniu z mistrzem" Joanna Szczepkowska mówiła m.in. dlaczego... nie czuje się mistrzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Raczek: konflikty z Kałużyńskim były wymyślone

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 12:49
Znany krytyk filmowy opowiedział w Jedynce o dzieciństwie, marzeniach, coming oucie i słynnej aferze wokół filmu "Kac Wawa".
rozwiń zwiń