X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Matejko, czyli 160 centymetrów geniuszu odrzuconego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 15:45
Najbardziej znany artysta malarz w dziejach polskiej kultury, profesor krakowskiej Akademii Sztuk, nagradzany na wystawach paryskich za swoje akademickie płótna ukazujące wielkie tematy historyczne... nie znalazł naśladowców wśród własnych uczniów.
Audio

Najwybitniejsi uczniowie Jana Matejki - Włodzimierz Tetmajer, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański - podkreślali, że cenili go jako nauczyciela, ale odrzucali jego malarstwo.

- Musimy sobie uświadomić upływ czasu. W trochę innej epoce Matejko został okrzyknięty mistrzem, a w innej jego uczniowie poszli własną drogą, odrzucając jego formułę malarstwa - tłumaczyła w Jedynce Ewa Micke-Broniarek, kustosz Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jan Matejko był niezwykle pracowity i wytrwały w opisywaniu glorii narodu polskiego. - Dziennie stał po 6-8 godzin na drabinie i malował te swoje olbrzymie obrazy. A trzeba pamiętać, że miał zaledwie około 1,60 metra wzrostu. Poza tym całe życie był schorowany. Po 30-tym roku zapadł na wrzód żołądka. Leczył go profesor Dietl, ale Matejko nie słuchał lekarzy. To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa - podkreślała doktor Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.

W "Spotkaniu z mistrzem" o Matejce, w kontekście ukończenia konserwacji "Bitwy pod Grunwaldem", mówiła także dr Grażyna Bastek z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Posłuchaj całej rozmowy Michała Montowskiego i jego gości.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bitwa pod Grunwaldem" odzyskała dawny blask

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:00
2,5 tysiąca ostrzy skalpeli i ponad 150 litrów różnych rozpuszczalników zużyli konserwatorzy, którzy przeprowadzali renowację słynnego obrazu. Dzieło Jana Matejki można już oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto ikona Skargi. Ile w niej prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 11:40
Dzięki obrazowi Jana Matejki pamięć o Piotrze Skardze - jezuicie, teologu i czołowym przedstawicielu kontrreformacji związanym z dworem Zygmunta III Wazy - przetrwała do dziś. Wizja malarza rozmija się jednak z prawdą historyczną.
rozwiń zwiń