Jan Matejko, czyli 160 centymetrów geniuszu odrzuconego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 15:45
Najbardziej znany artysta malarz w dziejach polskiej kultury, profesor krakowskiej Akademii Sztuk, nagradzany na wystawach paryskich za swoje akademickie płótna ukazujące wielkie tematy historyczne... nie znalazł naśladowców wśród własnych uczniów.
Audio

Najwybitniejsi uczniowie Jana Matejki - Włodzimierz Tetmajer, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański - podkreślali, że cenili go jako nauczyciela, ale odrzucali jego malarstwo.

- Musimy sobie uświadomić upływ czasu. W trochę innej epoce Matejko został okrzyknięty mistrzem, a w innej jego uczniowie poszli własną drogą, odrzucając jego formułę malarstwa - tłumaczyła w Jedynce Ewa Micke-Broniarek, kustosz Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jan Matejko był niezwykle pracowity i wytrwały w opisywaniu glorii narodu polskiego. - Dziennie stał po 6-8 godzin na drabinie i malował te swoje olbrzymie obrazy. A trzeba pamiętać, że miał zaledwie około 1,60 metra wzrostu. Poza tym całe życie był schorowany. Po 30-tym roku zapadł na wrzód żołądka. Leczył go profesor Dietl, ale Matejko nie słuchał lekarzy. To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa - podkreślała doktor Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.

W "Spotkaniu z mistrzem" o Matejce, w kontekście ukończenia konserwacji "Bitwy pod Grunwaldem", mówiła także dr Grażyna Bastek z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Posłuchaj całej rozmowy Michała Montowskiego i jego gości.

pg

Czytaj także

"Bitwa pod Grunwaldem" odzyskała dawny blask

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:00
2,5 tysiąca ostrzy skalpeli i ponad 150 litrów różnych rozpuszczalników zużyli konserwatorzy, którzy przeprowadzali renowację słynnego obrazu. Dzieło Jana Matejki można już oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto ikona Skargi. Ile w niej prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 11:40
Dzięki obrazowi Jana Matejki pamięć o Piotrze Skardze - jezuicie, teologu i czołowym przedstawicielu kontrreformacji związanym z dworem Zygmunta III Wazy - przetrwała do dziś. Wizja malarza rozmija się jednak z prawdą historyczną.
rozwiń zwiń