Marek Bieńczyk: dlaczego nie ma profilu na Facebooku, chociaż ma

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 08:11
"Książka twarzy" Marka Bieńczyka zdobyła tegoroczną nagrodę literacką Nike. – To taki ostatni krzyk protestu – tłumaczy autor relację dzieła z portalem społecznościowym Facebook.
Audio
Marek Bieńczyk z nagrodą
Marek Bieńczyk z nagrodąFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Nie mam i nie będę miał profilu na Facebooku. "Książka twarzy” to rodzaj pewnej ironii, że wszyscy mają tego Facebooka. Piszą tam, że idą do kina, albo kupili łososia szkockiego, albo im się nudzi – mówił laureat w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
Czy jednak aby na pewno, nie ma go w popularnym portalu społecznościowym? - Napisałem, że nie mam Facebooka i ktoś mi przesłała mail, że mam! Wchodzę na adres i jako żywo widzę siebie. Ja, jak żywy, chociaż profil był nieaktywny. Ktoś mi po prostu założył, nawet koledzy ze szkoły się odezwali. Ale w ten sposób moja książka stała się dodatkowo protestem, że już nie można być nieobecnym. To taki ostatni krzyk, że nawet jak człowiek nie chce zostawić śladów, to inni za nas zostawiają – mówił Marek Bieńczyk.

Czytaj więcej o nagrodzie literackiej Nike
Zamiast znajomych z serwisów społecznościowych, wśród swoich przyjaciół, w różnym sensie, autor  wylicza m.in. Winnetou, Kazimierza Górskiego czy Emmę Bovary. – Winnetou pojawia się w książce raz na jakiś czas, ciągle jest, chociaż głównie go nie ma. To rodzaj mojej cukierkowatej sentymentalności. Strasznie płakałem jak on umarł, nie poszedłem do szkoły, matka wzywała karetkę, bo dostałem spazmów. Taki rodzaj dziecięcego wzruszenia... Do dzisiaj w kinie łatwo się wzruszam, muszę udawać, że mam katar – wyznał pisarz.

/

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W niej m.in. definicja podróżnika absurdalnego, a także wyjaśnienie, dlaczego Marek Bieńczyk wstydził się chodzić do kina z ojcem oraz gdzie się mieści męskość Humphreya Bogarta.
Rozmawiała Magda Mikołajczuk.
ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podróż - doświadczenie niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 08:55
Podróże kształcą, poszerzają horyzonty. Wystarczy tylko mieć otwarte oczy i umysł. Nie trzeba jechać daleko, by odkryć rzeczy niezwykłe. Można też jechać na skraj świata, by odkryć piękno ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erotyczny instruktaż czy lekcja cnoty? To wcale się nie wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 10:48
Są książki pociągające opisami zakazanego owocu. Można jednak równocześnie założyć, że mają w sobie ukryty przekaz moralizatorski. Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni czytelnika…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Bieńczyk nagrodzony Nike za "Książkę twarzy"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 19:56
Statuetkę Nike i nagrodę, wynoszącą sto tysięcy złotych, wręczono podczas gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń