Londyn zobaczył polskie "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 14:40
Przez jedenaście dni podczas 56. Londyńskiego Festiwalu Filmowego można było podziwiać największe gwiazdy i wielkie produkcje z całego świata, w tym także z Polski.
Audio
Kadr z filmu Imagine
Kadr z filmu "Imagine"Foto: fot. mat. promocyjne

Do Londynu przyjechał również Andrzej Jakimowski, twórca m.in. "Sztuczek". Reżyser zaprezentował swój najnowszy obraz "Imagine". Pokazuje w nim losy niewidomego instruktora kliniki chorób wzroku, który stosując niekonwencjonalne metody, uczy grupę niewidomych pacjentów orientacji w przestrzeni. Ian próbuje przekonać swoich podopiecznych, że najważniejsze są wyobraźnia i umysł, a nie zmysły. Stosowana przez niego echolokacja jest metodą kontrowersyjną i niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo.
- Zdaniem głównego bohatera skutecznie można się poruszać tylko wtedy, gdy się rozumie co jest dookoła - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Jakimowski. - Dlatego chciał ich nauczyć rozumieć świat. Jego zdaniem nie jest możliwe zrozumienie go bez aktywnego i twórczego podejścia - dodaje reżyser.
Jakimowski podkreśla, że casting do filmu był niezwykle trudny. - Plan filmowy jest niezwykle hałaśliwy. Jest tam masa krzyków i wrzasków. Pracuje się w rozgardiaszu, a to bardzo źle działa na osoby niewidome. Rozprasza je - tłumaczy.
Na festiwalu w Londynie krótkometrażową animację pokazała też Izabella Plucińska.
Nad Tamizą, jak to zwykle bywa, wygrało kino wymagające. Nagrodę za najlepszy brytyjski debiut zdobył "Mój brat diabeł” w reżyserii Sally El Hosaini, opowiadający o dwóch braciach, żyjących w biednej dzielnicy Londynu. Starszy z nich należy do jednego z miejscowych gangów i stara się, by brat nie poszedł poszedł w jego ślady. Benh Zeitlin za film "Bestie południowego świata” odebrał nagrodę za najbardziej oryginalny debiut.  

Więcej w relacji Adama Dąbrowskiego dla magazynu "Kulturalna Europa".

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Imagine" podbija świat i otwiera WFF

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 15:29
Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego jak zwykle zadbali o to, żeby pokazać kinomanom najlepsze filmy europejskie. W tym roku wyświetlą aż 200 filmów, w wielu przypadkach to jedyna okazja, żeby je zobaczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Raj: wiara" to cierpka historia o zacietrzewieniu religijnym

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 13:43
- Gwarantuje, że reżyser w tym filmie nie pokazuje sytuacji ekstremalnych. To co pokazujemy to jest obraz mocno uśredniony - mówi Maria Hofstätter, odtwórczyni roli fanatyczki religijnej w obrazie "Raj: wiara".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski ubek co Czeszkę uwodził

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:52
Maciej Stuhr coraz częściej pojawia się w filmach czeskich i słowackich, tym razem zobaczymy go w "Konfidencie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski Festiwal Filmowy: "Tango Libre" zwycięzcą

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 22:05
Obraz belgijskiego reżysera Frederica Fonteyne'a pokonał w międzynarodowym konkursie 18 produkcji.
rozwiń zwiń