Starsza siostra Statui Wolności mieszka we Francji

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 12:44
Frederic August Bartholdi, znany francuski rzeźbiarz wykonał kilka projektów figury wolności oświecającej świat. Kolosalna, blisko 50-metrowa rzeźba stanęła w Nowym Jorku w 1886 roku, ale jej pierwowzór do dziś znajduje się we Francji.
Audio
  • Pierwowzór Statui Wolności dołączył do zbiorów Musee d’Orsay
Statua Wolności w Nowym Jorku
Statua Wolności w Nowym JorkuFoto: sxc.hu/cc

Oryginalna rzeźba, wykonana z brązu i mierząca niespełna 3 metry, stała w Ogrodzie Luksemburskim - w części przynależącej do Senatu. Musee d’Orsay starało się o nią od wielu lat. Dopiero obecny senat wyraził zgodę na przekazanie i włączenie dzieła do zbiorów muzeum.

Na koszt francuskiego senatu rzeźba została odnowiona, uzupełniona o skradzioną wcześniej pochodnię i stanęła przy wejściu do Musee d’Orsay. Za renowację odpowiadała amerykańsko-francuska ekipa konserwatorska. Senat polecił także wykonać kopię rzeźby i postawić na miejscu oryginału.

Więcej w materiale Ewy Syty.

pg

Czytaj także

Lata 80. na wybiegu. Ikony popkultury wracają

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 13:00
Modny Paryż po prosto oszalał gdy Jean Paul Gaultier przedstawił swoje pomysły na wiosenną kolekcję. Znany projektant przywołał w nich największe gwiazdy lat 80., z Michaelem Jacksonem, Madonną, Grace Jones i Davidem Bowie na czele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brunetka, która oczarowała Marka Brzezińskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 18:29
Paryski korespondent Polskiego Radia wytypował swoje propozycje do zestawienia "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki”. Tym razem postawił na Tal.
rozwiń zwiń