Królewskie rezydencje stoją otworem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 13:06
- Mało kto zdaje sobie sprawę, że Łazienki Królewskie to nowoczesne muzeum, o którym Stanisław August marzył, by było otwarte i dostępne – przekonywała w audycji "Kultura w radiowej Jedynce” Małgorzata Radziwanowska.
Audio
Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich
Pałac na Wyspie w Łazienkach KrólewskichFoto: sxc.hu

W radiowej Jedynce mówiła też o wystawie 25 płócien (wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Warszawie) oraz 22 obrazów, które powróciły do Pałacu na Wyspie po konserwacji. Znajdują się wśród nich m.in. dzieła Bacciarelliego i inne najlepsze w Polsce obrazy z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Małgorzata Radziwanowska poinformowała, że w listopadzie został zainaugurowany projekt "Cztery Rezydencje Królewskie", polegający na bezpłatnym wstępie do: Łazienek, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Pałacu w Wilanowie.

Podkreśliła, że w ostatnim czasie doszło do wielu remontów i prac konserwatorskich w Łazienkach Królewskich. Trwają też roboty związane z rewitalizacją królewskiej kolekcji rzeźb i malarstwa.
- Zależy nam na tym, żeby Łazienki Królewskie odzyskały blask XVIII wiecznej rezydencji królewskiej – dodała.

Gość Pierwszego Programu Polskiego Radia zauważyła, że w tym roku odnowiono aleję chińską, która znajduje się w całym sercu Łazienek i przecina się z promenadą królewską. Na tej trasie było wybudowanych kilka pawilonów na kształt chińskich pawilonów ogrodowych.
- Aleja odzyskała blask, został z niej zerwany beton, jest teraz naturalna – zaznaczyła.
Rozmawiał Michał Montowski

Czytaj także

Ukryty zabytek warszawskich Łazienek

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 06:00
- Teatr Stanisławowski to unikat na skalę światową. Jeden z nielicznych w Europie zachowanych XVIII wiecznych teatrów dworskich – ocenia Magdalena Raszewska z Akademii Teatralnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany obraz patrona historyków na aukcji

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 10:55
Dzieło Fra Angelico z kolekcji prywatnej przedstawiający Tebaidę - pustelników i założycieli zakonów - trafi na aukcję w Marsylii ze zdumiewająco niską ceną wywoławczą 200-400 tys. euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieła Dalego, Miro i Warhola trafiły na wyprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 11:19
Japońskie Muzeum 43. Równoleżnika wyprzedaje całą kolekcję sztuki współczesnej. Wśród 400 obrazów znajdują się prace znanych artystów.
rozwiń zwiń