Barbara w komunistycznej krainie zwanej NRD

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 13:18
"Barbara" opowiada historię lekarki, która w latach 80. zostaje przeniesiona z prestiżowej kliniki w Berlinie Wschodnim do prowincjonalnego szpitala.
Audio
Kadr z filmu Barbara
Kadr z filmu "Barbara"Foto: materiały promocyjne

Do polskich kin wchodzi właśnie "Barbara" w reżyserii Niemca Christiana Petzolda.
Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i jest jednym z kandydatów do Europejskiej Nagrody Filmowej.

W Polsce dzieło Christiana Petzolda będzie miało premierę w piątek 9 listopada podczas rozpoczynającego się tego dnia Tygodnia Kina Niemieckiego w Krakowie. Na pokazie będzie obecny reżyser filmu.

- Od filmów o podobnej tematyce "Barbarę" wyróżnia to, że odchodzi zarówno od martyrologi, jak i komedii, czyli dwóch głównych dotąd nurtów. To film bardzo wyważony, który opowiada o losach bardzo przypadkowych ludzi, którzy niechcący zetknęli się z systemem totalitarnym, musieli się z nim zmierzyć i jakoś sobie z tym poradzić - mówiła w "Kulturalnej Europie" Renata Kopyto z Domu Norymberskiego w Krakowie, który jest organizatorem festiwalu.

Patronem medialnym filmu "Barbara" jest Pierwszy Program Polskiego Radia.

Jakie inne jeszcze atrakcje będą towarzyszyć 10. Tygodniowi Kina Niemieckiego w Krakowie - dowiesz się z nagrania audycji.

pg

Czytaj także

Miał więcej kobiet niż Bond, a pokochał Polkę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 14:23
Autor książek o Jamesie Bondzie nadał agentowi wiele swoich cech. – Ale w przypadku Fleminga określenie "kobieciarz” jest bardzo eleganckie – mówił w "Czterech porach roku” Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabić z miłości

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 14:24
To niezwykła recenzja niezwykłego filmu. Bo prof. Zbigniew Mikołejko nie analizuje gry aktorów, skądinąd bardzo wybitnych. On analizuje ich postawy. I dochodzi do intrygujących wniosków.
rozwiń zwiń