Szekspir za kratami

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 20:26
W "Magazynie bardzo filmowym" rozmawialiśmy o najnowszym filmie braci Tavianich "Cezar musi umrzeć". Opowiada on o kulisach powstania spektaklu w murach wiezienia o zaostrzonym rygorze.
Audio
Kadr z filmu Cezar musi umrzeć
Kadr z filmu "Cezar musi umrzeć"Foto: fot. mat. promocyjne

Jak podkreśla Michał Montowski sztuka Szekspira jest tutaj tylko pretekstem do głębszych rozważań. - Spektakl to dla bohaterów filmu jakaś forma terapii. Widzowie obserwują proces przemiany, jaki dokonuje się w więźniach, którzy popełnili przecież najcięższe zbrodnie - mówi.

Jak zauważa Artur Cichmiński, dzięki całemu przedsięwzięciu skazani są w stanie zrozumieć, co stracili spędzając całe lata w więzieniu. - Świat za murami był dal bohaterów normą, na którą się godzili. Dopiero dzięki sztuce ci twardziele odkrywają w sobie coś głębszego - stwierdza krytyk filmowy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o filmie "Cezar musi umrzeć", nad którym Jedynka objęła patronat - posłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także m.in. o najnowszym filmie Quentina Tarantino, a także komedio-dramacie z Helen Hunt w jednej z głównych ról.

sz.

Zobacz więcej na temat: helen hunt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złoty Niedźwiedź za dokument o więźniach-aktorach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 21:53
Włoski film "Cezar musi umrzeć" Paolo i Vittorio Tavianich zdobył najważniejsze wyróżnienie festiwalu Berlinale. Jego bohaterowie to grupa teatralna złożona z najgroźniejszych włoskich przestępców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szekspir i dożywocie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 14:30
- We włoskim więzieniu o zaostrzonym rygorze osadzeni są skazani na najwyższe wyroki, w tym członkowie mafii. Ale film braci Tavianich pokazuje ich w momencie, gdy ... wystawiają sztukę - opowiada Małgorzata Borychowska.
rozwiń zwiń