X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tolkien: między Mordorem a Oksfordem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 13:11
Autor "Hobitta" i "Władcy Pierścieni" należał do nieformalnej grupy oksfordzkich intelektualistów, zwanej Inklingami, która w latach 30. i 40. zbierała się regularnie na towarzyskich spotkaniach.
Audio
J.R.R. Tolkien. Fot. bluinfacciaFlickr, lic. CC
J.R.R. Tolkien. Fot. bluinfaccia/Flickr, lic. CCFoto: bluinfaccia/Flickr

- Najczęściej byli to wykładowcy oksfordzcy albo osoby wprowadzone tam przez wykładowców. Rozmawiali na poważne tematy, ale też bawili się intelektualnie. Ośrodkiem krystalizacji był C. S. Lewis [autor serii "Opowieści z Narni" - przyp. red.], a obok niego właśnie Tolkien - mówił w Jedynce dr Marek Gumkowski.

W 1925 roku J.R.R. Tolkien objął na uczelni w Oskfordzie katedrę języka staroangielskiego. Sam władał 30 językami, głównie germańskimi i celtyckimi, ale również rosyjskim, hebrajskim, czy fińskim. Na potrzeby swoich książek stworzył kilka nowych, jak elficki, czy krasnoludzki.

- Był przekonany, że sama melodia języka potrafi przekazać jakieś głębokie treści. Jednocześnie uważał, że słowo i mit są jakby dwiema stronami tego samego faktu. Mit rodzi się z języka, a język powstaje wtedy, kiedy powstaje mit - tłumaczył gość "Kultury w radiowej Jedynce".

Posłuchaj całej rozmowy Michała Montowskiego z dr Markiem Gumkowskim.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Urodziny Tolkiena, czyli toast za Profesora

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:00
W dniu 122. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena prezentujemy archiwalne nagranie, w którym odkrywca Śródziemia czyta tekst w języku elfów. Znawcy mówią w Dwójce także o nieznanym życiu prywatnym pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hobbit" już na ekranach polskich kin

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 20:00
Niziołki, elfy i krasnoludy na dużym ekranie, czyli długo wyczekiwany "Hobbit" wszedł w piątek do repertuarów polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukryte treści w "Hobbicie"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 15:30
- Dla miłośników Tolkiena "Hobbit" był tą drugą książką, po "Władcy Pierścieni", napisaną z myślą o dzieciach, tymczasem jest to autonomiczne dzieło, które ma swoje głębsze treści - mówił w Dwójce dr Marek Gumkowski, redaktor polskiego wydania "Listów Tolkiena".
rozwiń zwiń