X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czegoś takiego w historii jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 11:29
To słuchowisko było kamieniem milowym w historii radia i teatru radiowego. Odmieniło oblicze radiofonii pokazało jej moc.
Audio
  • W "Moich książkach" o słuchowisku "Wojna światów" w reżyserii Orsona Wellesa
Pomnik stojący w miejscu, gdzie - według słuchowiska - mieli wylądować Marsjanie
Pomnik stojący w miejscu, gdzie - według słuchowiska - mieli wylądować MarsjanieFoto: ZeWrestler/Wikimedia Commons

30 października 1938 roku w stacji CBS zostało nadane słuchowisko "wojna światów" według powieści Herberta George Wellsa wydanej po raz pierwszy w 1898 roku. Powieść opowiada o inwazji kosmitów z Marsa na XIX-wieczny Londyn.
Welles i jego ludzie uwspółcześnili tekst i dostosowali go do amerykańskich realiów. Słuchowisko ukazało się jako halloweenowy odcinek "The Mercury Theatre". Wśród słuchaczy zostało odebrano jako rzeczywisty reportaż z inwazji Marsjan na Ziemię i wzbudziło powszechną panikę. Głównie wśród mieszkańców New Jersey, bo tam toczyła się akcja słuchowiska. Chociaż zarówno przed rozpoczęciem emisji, jak też podczas nadawania słuchowiska kilkakrotnie informowano, że to fikcja literacka.
- Amerykanie są szalenie łatwowierni - ocenia literaturoznawca Jan Gondowicz. Dodaje, że pół Ameryki w uwierzyło w najazd Marsjan, tak jak uwierzyło w doniesienia prasowe o zaobserwowaniu ludzi na Księżycu. Gość radiowej Jedynki takie zachowanie nazywa efektem pierwszego razu. Bo przed nadaniem realistycznego słuchowiska nikt czegoś takiego wcześniej nie robił. Gondowicz zauważa, że ludzie w Europie są bardziej krytyczni i bardziej nieufni.
Literaturoznawca zwraca uwagę, że po tym słuchowisku ludzie w Stanach Zjednoczonych już też tak bezkrytycznie nie wierzyli w doniesienia radiowe. Do tego stopnia, że po japońskim ataku na Pearl Harbor wielu Amerykanów nie chciało uwierzyć, że to prawda, i że zaczęła się dla USA wojna.
W audycji również konkurs na mini słuchowisko, którego zakończenie wybierali słuchacze.
Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Buntownik z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2007 07:00
Orson Welles przez całe życie starał się walczyć o swoją niezależność twórczą i nie poddawać się hollywoodzkim "dyktatorom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsjanie zaatakowali z kosmosu!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:55
Słuchowisko Orsona Wellesa "Wojna światów" z 1938 roku, czyli pozorowana transmisja radiowa z inwazji Marsjan, wzbudziło wielkie emocje i wywołało nerwowe reakcje u słuchaczy. Jak brzmi dziś? Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 lat temu Marsjanie zaatakowali Ziemię. Ludzie uciekali w panice. Tylko Clint Eastwood nie uwierzył w tę historię

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 06:02
30 października 1938 roku słuchowisko radiowe zrealizowane według książki Herberta George’a Wellesa pt. "Wojna światów" wpędziło w panikę prawie wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ludzie uciekali z domów w popłochu. Kilka osób zmarło na atak serca.
rozwiń zwiń