Czegoś takiego w historii jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 11:29
To słuchowisko było kamieniem milowym w historii radia i teatru radiowego. Odmieniło oblicze radiofonii pokazało jej moc.
Audio
  • W "Moich książkach" o słuchowisku "Wojna światów" w reżyserii Orsona Wellesa
Pomnik stojący w miejscu, gdzie - według słuchowiska - mieli wylądować Marsjanie
Pomnik stojący w miejscu, gdzie - według słuchowiska - mieli wylądować MarsjanieFoto: ZeWrestler/Wikimedia Commons

30 października 1938 roku w stacji CBS zostało nadane słuchowisko "wojna światów" według powieści Herberta George Wellsa wydanej po raz pierwszy w 1898 roku. Powieść opowiada o inwazji kosmitów z Marsa na XIX-wieczny Londyn.
Welles i jego ludzie uwspółcześnili tekst i dostosowali go do amerykańskich realiów. Słuchowisko ukazało się jako halloweenowy odcinek "The Mercury Theatre". Wśród słuchaczy zostało odebrano jako rzeczywisty reportaż z inwazji Marsjan na Ziemię i wzbudziło powszechną panikę. Głównie wśród mieszkańców New Jersey, bo tam toczyła się akcja słuchowiska. Chociaż zarówno przed rozpoczęciem emisji, jak też podczas nadawania słuchowiska kilkakrotnie informowano, że to fikcja literacka.
- Amerykanie są szalenie łatwowierni - ocenia literaturoznawca Jan Gondowicz. Dodaje, że pół Ameryki w uwierzyło w najazd Marsjan, tak jak uwierzyło w doniesienia prasowe o zaobserwowaniu ludzi na Księżycu. Gość radiowej Jedynki takie zachowanie nazywa efektem pierwszego razu. Bo przed nadaniem realistycznego słuchowiska nikt czegoś takiego wcześniej nie robił. Gondowicz zauważa, że ludzie w Europie są bardziej krytyczni i bardziej nieufni.
Literaturoznawca zwraca uwagę, że po tym słuchowisku ludzie w Stanach Zjednoczonych już też tak bezkrytycznie nie wierzyli w doniesienia radiowe. Do tego stopnia, że po japońskim ataku na Pearl Harbor wielu Amerykanów nie chciało uwierzyć, że to prawda, i że zaczęła się dla USA wojna.
W audycji również konkurs na mini słuchowisko, którego zakończenie wybierali słuchacze.
Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Buntownik z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2007 07:00
Orson Welles przez całe życie starał się walczyć o swoją niezależność twórczą i nie poddawać się hollywoodzkim "dyktatorom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsjanie zaatakowali z kosmosu!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:55
Słuchowisko Orsona Wellesa "Wojna światów" z 1938 roku, czyli pozorowana transmisja radiowa z inwazji Marsjan, wzbudziło wielkie emocje i wywołało nerwowe reakcje u słuchaczy. Jak brzmi dziś? Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

82 lat temu Marsjanie zaatakowali Ziemię. Ludzie uciekali w panice

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 05:45
30 października 1938 roku słuchowisko radiowe zrealizowane według książki Herberta George’a Wellesa pt. "Wojna światów" siało panikę wśród milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ludzie uciekali z domów w popłochu. Kilka osób zmarło na atak serca. Tylko Clint Eastwood nie uwierzył w tę historię.
rozwiń zwiń