Czegoś takiego w historii jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 11:29
To słuchowisko było kamieniem milowym w historii radia i teatru radiowego. Odmieniło oblicze radiofonii pokazało jej moc.
Audio
  • W "Moich książkach" o słuchowisku "Wojna światów" w reżyserii Orsona Wellesa
Pomnik stojący w miejscu, gdzie - według słuchowiska - mieli wylądować Marsjanie
Pomnik stojący w miejscu, gdzie - według słuchowiska - mieli wylądować MarsjanieFoto: ZeWrestler/Wikimedia Commons

30 października 1938 roku w stacji CBS zostało nadane słuchowisko "wojna światów" według powieści Herberta George Wellsa wydanej po raz pierwszy w 1898 roku. Powieść opowiada o inwazji kosmitów z Marsa na XIX-wieczny Londyn.
Welles i jego ludzie uwspółcześnili tekst i dostosowali go do amerykańskich realiów. Słuchowisko ukazało się jako halloweenowy odcinek "The Mercury Theatre". Wśród słuchaczy zostało odebrano jako rzeczywisty reportaż z inwazji Marsjan na Ziemię i wzbudziło powszechną panikę. Głównie wśród mieszkańców New Jersey, bo tam toczyła się akcja słuchowiska. Chociaż zarówno przed rozpoczęciem emisji, jak też podczas nadawania słuchowiska kilkakrotnie informowano, że to fikcja literacka.
- Amerykanie są szalenie łatwowierni - ocenia literaturoznawca Jan Gondowicz. Dodaje, że pół Ameryki w uwierzyło w najazd Marsjan, tak jak uwierzyło w doniesienia prasowe o zaobserwowaniu ludzi na Księżycu. Gość radiowej Jedynki takie zachowanie nazywa efektem pierwszego razu. Bo przed nadaniem realistycznego słuchowiska nikt czegoś takiego wcześniej nie robił. Gondowicz zauważa, że ludzie w Europie są bardziej krytyczni i bardziej nieufni.
Literaturoznawca zwraca uwagę, że po tym słuchowisku ludzie w Stanach Zjednoczonych już też tak bezkrytycznie nie wierzyli w doniesienia radiowe. Do tego stopnia, że po japońskim ataku na Pearl Harbor wielu Amerykanów nie chciało uwierzyć, że to prawda, i że zaczęła się dla USA wojna.
W audycji również konkurs na mini słuchowisko, którego zakończenie wybierali słuchacze.
Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk.

(ag)

Czytaj także

Buntownik z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2007 07:00
Orson Welles przez całe życie starał się walczyć o swoją niezależność twórczą i nie poddawać się hollywoodzkim "dyktatorom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsjanie zaatakowali z kosmosu!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:55
Słuchowisko Orsona Wellesa "Wojna światów" z 1938 roku, czyli pozorowana transmisja radiowa z inwazji Marsjan, wzbudziło wielkie emocje i wywołało nerwowe reakcje u słuchaczy. Jak brzmi dziś? Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

82 lat temu Marsjanie zaatakowali Ziemię. Ludzie uciekali w panice

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 05:45
30 października 1938 roku słuchowisko radiowe zrealizowane według książki Herberta George’a Wellesa pt. "Wojna światów" siało panikę wśród milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ludzie uciekali z domów w popłochu. Kilka osób zmarło na atak serca. Tylko Clint Eastwood nie uwierzył w tę historię.
rozwiń zwiń