Orły 2013: Maciej Stuhr nagrodzony za "rolę i odwagę"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 09:22
W poniedziałek w Teatrze Narodowym w Warszawie po raz 15. rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły. Za rolę w filmie "Pokłosie" statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego odebrał Maciej Stuhr.
Audio
Maciej Sturh
Maciej Sturh Foto: PAP/Leszek Szymański

- To nagroda za rolę, ale i za odwagę, że ją zagrał. I za osobistą dzielność, że jak to się pięknie nazywa, wziął potem na klatę wszystko to, co na ten film spadło – mówiła w "Rozdrożach kultury" Bożena Janicka, krytyk filmowy z miesięcznika "Kino".

Największym wygranym Orłów 2013 okazał się film "Obława" Marcina Krzyształowicza. Jego twórcy odebrali aż cztery statuetki, w tym za najlepszy film. Werdyktem tym zaskoczona była Bożena Janicka, która - przy całym uznaniu dla strony realizacyjnej filmu - podkreślała stosunkowo słaby wynik frekwencyjny (200 tys. widzów). Na uzasadnienie swych słów pani krytyk przytoczyła dane dotyczące innych filmów o zbliżonej tematyce: "W ciemności" (1 mln 200 tys. widzów), "Róża" (428 tys.) i "Pokłosie" (322 tys.).

- Wydaje mi się, że to jest kwestia tak zwanego nie trafienia w czas. Ten film w pewnym sensie powstał za późno, bo wszystkie historie o tej stronie wojny, jaką była partyzantka, zostały opowiedziane i zapomniane. To nie dotknęło czegoś, co byłoby dzisiaj żywe - tłumaczyła Bożena Janicka.

Specjalnego Orła, za osiągnięcia życia, otrzymała Danuta Szaflarska. To pierwsze takie wyróżnienie dla kobiety w 15-letniej historii nagród. - Jeżeli człowiek wybierze sobie zawód, który go interesuje i który kocha, to jest szczęśliwy. I ja często przypominam o tym młody ludziom. Nie wolno wykonywać zawodu, którego się nie lubi, bo człowiek będzie wtedy nieszczęśliwy - mówiła aktorka w rozmowie z Joanną Sławińską.

Wśród laureatów Orłów 2013 znaleźli się również m.in. Agnieszka Grochowska (najlepsza główna rola kobieca za film "Bez wstydu"), Joanna Kulig (najlepsza drugoplanowa rola kobieca za film "Sponsoring"), Arkadiusz Jakubik (najlepsza główna rola męska za film "Drogówka") i Roman Polański (najlepsza reżyseria za film "Rzeź").

W audycji można było posłuchać również relacji z uroczystej gali Polskich Nagród Filmowych Orły oraz rozmów z laureatami, które przeprowadziła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

pg

Czytaj także

Prawda historyczna a mity wokół ważnych dat

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 11:00
Film "Tajemnica Westerplatte" pokazuje prawdziwe oblicze początków II wojny światowej. Ale nie zabrania nam wierzyć w taką wersję, jaką przedstawiano nam przez lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Szaflarska otrzyma Orła 2013 za osiągnięcia życia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 23:59
Aktorka odbierze statuetkę w poniedziałek podczas gali Orłów 2013 w Teatrze Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: zmieniłam spojrzenie na Palacha

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 16:03
- Przejmująca jest jego samotność i ta próba zbudowania politycznego aktu z czegoś, co było jednostkową decyzją młodego człowieka - mówi Agnieszka Holland o Janie Palachu, bohaterze jej najnowszego filmu "Gorejący krzew". Premiera telewizyjna w niedzielę wieczorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Obława”, ”Pokłosie”, ”Jesteś Bogiem”. Dla kogo Orły 2013?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 18:00
Wieczorem poznamy zdobywców „Orłów”. Polska Nagroda Filmowa obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia.
rozwiń zwiń