Józef Hen i kiełbasa dla mistrza olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 09:54
Znany pisarz i scenarzysta Józef Hen kończy w tym roku 90 lat. Goszcząc w audycji "Kultura w Radiowej Jedynce" opowiedział m.in. o swoich pozaliterackich pasjach.
Audio
  • 90. urodziny Józefa Hena (Jedynka/Kultura w Radiowej Jedynce)
Józef Hen
Józef HenFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jako młody chłopak, Józef Hen miał różne pomysły na życie. - Chciałem być śpiewakiem operowym, znałem cały repertuar Kiepury. Chciałem też być piłkarzem. A pisarstwo to nie było marzenie, to po prostu było - mówił.

W czasach szkolnych Hen grał w reprezentacji szkoły w piłce nożnej. Zresztą już jako pisarz nadal był blisko sportu i znał się z wieloma znanymi sportowcami, jak np. Emil Zatopek - czeski multimedalista olimpijski w biegach długodystansowych.

- Spotkałem się z nim kilkakrotnie. Kiedyś, już po igrzyskach w Londynie w 1948 roku, przyjechał do Polski. Mam z tego okresu pewną pikantną anegdotę, która świadczy o nas i o Czechach. Mimo, że Zatopek był wtedy mistrzem olimpijskim na 10 km, to wszystko dostawał na kartki. Kupiłem mu więc w Warszawie 2 kilogramy kiełbasy zwyczajnej, żeby mógł zawieźć ją do domu - wspominał z rozbawieniem Józef Hen.

Z okazji 90. urodzin pisarza ukazało się wznowienie jego dzienników "Nie boję się bezsennych nocy" oraz specjalne wydanie autobiograficznej powieści "Nikt nie woła", która - napisana w roku 1957 - przez 33 lata była blokowana przez cenzurę. Bohaterem jest siedemnastoletni Bożek, pochodzący z warszawskiego Nowolipia, który po dramatycznej tułaczce w czasie II wojny światowej znalazł się w azjatyckiej części Związku Radzieckiego i tam odkrył miłość na całe życie.

Na podstawie książki "Nikt nie woła" Kazimierz Kutz nakręcił w 1960 roku film pod tym samym tytułem.

Posłuchaj całej rozmowy Magdy Mikołajczyk z Józefem Henem.

pg

Czytaj także

Najpiękniejsze lata

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 16:24
Józef Hen czyta fragmenty swoich wspomnień z lat dzieciństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisława ceniła codzienność

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 15:44
Otrzymawszy Nobla, obawiała się, by od tego nie przewróciło jej się w głowie – zmarłą poetkę wspomina pisarz Józef Hen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen o cenzurze "Nikt nie woła"": w Rosji by to wydali

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 10:20
Pierwszą wiosenną jaskółką na rynku wydawniczym jest wznowienie arcydzieła Józefa Hena, powieści "Nikt nie woła". Książki, która dopiero po 33 latach od napisania, po raz pierwszy została dopuszczona przez cenzurę do druku. - A nie jest to książka polityczna, tylko egzystencjalna i psychologiczna - podkreśla Józef Hen.
rozwiń zwiń