Gwiazda "Matysiaków": trudno znaleźć granice między mną a Wisią

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 13:19
- To była niebywała sprawa dostać się do "Matysiaków" i dla młodej aktorki - coś wspaniałego. Byłam więc na pewno bardzo szczęśliwa - wspomina Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, która świętowała 90. urodziny.
Audio
  • - Nie pamiętam już pierwszego odcinka - mówi Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, odtwórczyni roli Wisi w "Matysiakach" (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
  • O Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, premierze spektaklu "Jesienne manewry" i Nocy Muzeów 2013 opowiadała Joanna Sławińska w "Magazynie sztuk wszelkich" (Jedynka)
Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, czyli Wisia Matysiakowa
Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, czyli Wisia MatysiakowaFoto: fot. Jacek Konecki/PR

24 kwietnia Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, znana słuchaczom z roli Wisi Matysiakowej, obchodziła wspaniały jubileusz - 90. rocznicy urodzin.

- Jestem taka wzruszona, że nie wiem co powiedzieć, ale na pewno to, że jestem szczęśliwa. Moje życzliwe kochane dusze tyle lat jesteście ze mną - mówiła podczas wyjątkowego spotkania w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie.

W powieści radiowej "Matysiakowie" pani Ludmiła od 56 lat (od listopada 1957 roku) nieprzerwanie wciela się w postać głównej bohaterki – Wisi (Jadwigi Matysiakowej). Dziś przyznaje, że trudno jej znaleźć granicę między cechami własnymi i Wisi. - Gramy zwykłych ludzi i chodzi o to, by było mało aktorstwa, a  dużo autentyczności. Jurek Janicki (jeden ze scenarzystów - red.) znał mnie dobrze i "pode mnie" pisał - przyznała w rozmowie z Anną Stempniak.

Zobacz, jak wyglądają Matysiakowie >>>

Dlaczego bała się wzroku Stanisławy Perzanowskiej? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy oraz całej audycji "Magazyn sztuk wszelkich"!

Ludmiła
Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska oraz Kamil Dąbrowa, dyrektor radiowej Jedynki (P) i Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Fot. PR/J.Konecki
Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska urodziła się w 1923 r. w Lublinie. Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna; uczennica Leona Schillera i Bohdana Korzeniewskiego, uzyskała dyplom PWST w Warszawie w 1951 r. Występowała na deskach teatrów Ateneum i Ludowego (od 1975 Nowego). Od początku kariery zawodowej związana z Polskim Radiem.

Oprócz występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie” zagrała w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (również w audycjach dla dzieci i młodzieży), m.in. w: "Błękitnej strzale” G. Rodari’ego, "Damach i huzarach” A. Fredry, "Dziadach” A. Mickiewicza, "Krwawych godach” F. Garcii Lorci, "Lecie w Zasławku” B. Prusa, "Lekcji” E. Ionesco, "Opowieściach z Narni” C.S. Lewisa, "Porfirionie Osiełku” K.I. Gałczyńskiego, "Wzgórzu elfów” H.Ch. Andersena. Głos Jubilatki znany jest szerokiej publiczności przede wszystkim z roli Wisi Matysiakowej w popularnej powieści radiowej "Matysiakowie”. W plebiscycie na najbardziej lubianą postać/aktora otrzymała wśród słuchaczy największą liczbę głosów.
Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 45-lecia powieści radiowej "Matysiakowie” (2001 r.) oraz medalem za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (2008 r.). W 2010 roku otrzymała nagrodę Splendora Splendorów, przyznawaną przez zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.