Mirosław Baka: "Jack Strong" wywoła kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 16:18
Rozgłos zapewnił mu "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. W ciągu ostatnich 25 lat zagrał wiele ról filmowych i teatralnych. Wkrótce będzie można go obejrzeć w filmie Władysława Pasikowskiego, "Jack Strong" o płk. Kuklińskim.
Audio
  • Mirosław Baka o kinie i teatrze (Spotkanie z mistrzem/Jedynka)
Mirosław Baka
Mirosław BakaFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Jest to kolejna historyczna wypowiedź Władysława Pasikowskiego, która pewnie wzbudzi kontrowersje, ale jest rzetelna. Rola, którą gram, czyli majora kontrwywiadu wojskowego, może nie jest chlubna, ale w moim przypadku to nie nowość - śmiał się podczas Jedynkowego "Spotkania z mistrzem" Mirosław Baka.

Rzeczywiście, od czasu "Krótkiego filmu o zabijaniu" (1987) aktor był wielokrotnie obsadzany w rolach czarnych charakterów. Jak sam mówi, zawsze starał się wydobyć ze swych postaci jakieś pozytywne cechy. - Dla mnie jest to podstawowa zasada pracy nad rolą. W momencie kiedy dostaje się do zagrania rolę człowieka, który popełnia morderstwo, to aktor raczej nie koncentruje się na tym, że popełnia morderstwo ani jak to robi, tylko na tym, co go do niego skłoniło. Mówiąc kolokwialnie jest to tak zwana obrona postaci, czyli szukanie motywów działania naszego bohatera - tłumaczył.

Krzysztof Kieślowski nie był ostatnim ważnym twórcą, z którym miał okazję pracować Mirosław Baka. - Jeśli chodzi o film ważny dla mnie na pewno był Władek Pasikowski. Spotkanie z nim i z jego kinem, ze sposobem traktowania przez niego aktora, kręcenia filmów, to jest coś co mógłbym całe życie robić w filmie. Z kolei w teatrze ogromny ślad na mym aktorstwie zostawił Krzysztof Nazar, który reżyserował "Hamleta" i "Ryszarda III" ze mną w roli głównej - wymieniał bohater "Spotkania z mistrzem".

Posłuchaj całej rozmowy Anny Retmaniak i jej gościa.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Woronowicz: nie jestem typem uwodziciela

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:31
- Jestem raczej skrytym człowiekiem, zamkniętym, mało we mnie wylewności. Nie mam też może czasu, by się rozejrzeć na boki, gonię ciągle do przodu i na szczęście mam trochę pracy - mówi Adam Woronowicz w rozmowie z Anną Retmaniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny oczami kapłana voodoo

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 21:00
- Amon ma wiele wspólnego z bohaterem romantycznym, kimś kto walczy, kto się poświęca - mówi Piotr Rosołowski, drugi reżyser filmu "Sztuka znikania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla Ellen": minimalne środki dla wyrazu najgłębszych przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 22:16
- Gdybyśmy mieli ten film omówić i zwrócić uwagę na jego walor, to jest nim gra aktorska - o "Dla Ellen" rozmawiają Joanna Sławińska i Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń