Głowacki: w radiu słowo musi być ostre jak nóż

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 21:30
"Raport Piłata" i "Jutro będzie mecz" to dwa słuchowiska według tekstu Janusza Głowackiego, które biorą udział w XIII Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. W radiowej Jedynce znany dramaturg i prozaik mówił o różnicach między tworzeniem dla radia, a innymi rodzajami pisarstwa.
Audio
  • Jerzy Stuhr, Janusz Głowacki i prof. Józef Opalski o Festiwalu "Dwa Teatry" (Kultura w Radiowej Jedynce/Jedynka)
Janusz Głowacki
Janusz GłowackiFoto: PR/Wojciech Kusiński

- Jak piszę do radia, to później bardzo trudno mi się piszę książkę. To jest zupełnie inny rodzaj narracji. Nie ma tej całej melodii, frazy, opisów przyrody. Tak jak mówił Izaak Babel, każde słowo, każda postawiona kropka musi wchodzić w ciało jak sztylet. Coś takiego właśnie jest, że radio wymaga koncentracji. Dialog ma być szybki, krótki i ważny. Nie można tam stawiać niepotrzebnych słów - tłumaczył Janusz Głowacki.

Znany pisarz nie tylko jest autorem słuchowisk, ale jedno również sam wyreżyserował. Jego tytuł to "Podwórko- świat”, za które w 2012 roku otrzymał nagrodę od radiowej Jedynki. - To jest trochę tak, jak przy reżyserii filmowej. Bardzo dużo zależy od operatora. Jak jest znakomity operator, to można nie umieć reżyserować. Ja miałem zupełnie znakomitego realizatora, Olena (Leonenko) śpiewała absolutnie oszałamiająca, a ja nie przeszkadzałem - stwierdził skromnie gość "Kultury w Radiowej Jedynce".

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" > > >

Gośćmi Anny Stempniak i Michała Montowskiego w Sopocie byli również Jerzy Stuhr - aktor teatralny i filmowy oraz pedagog oraz profesor Józef Opalski - teatrolog, pedagog i reżyser teatralny.

Więcej w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Ignacy Gogolewski: nagrody przychodzą do mnie z pewnym opóźnieniem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 21:32
W sobotę wieczorem Ignacy Gogolewski odebrał w Sopocie Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry". - Bardzo się cieszę, że doczekałem tej chwili. Wyjadę stąd stabilnie usatysfakcjonowany - mówił w radiowej Jedynce wybitny aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Polony: odnajduję się już tylko w radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:31
Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie Wielką Nagrodę odebrała Anna Polony. - Świat jest teatrem, a aktorami ludzie, którzy co chwila wchodzą i znikają - cytowała za Szekspirem znakomita aktorka radiowa i telewizyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cywińska: jestem wrogiem przenoszenia spektakli z teatru do telewizji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 20:17
Spektakl "Saksofon" w reżyserii Izabelli Cywińskiej otworzył drugi dzień pokazów na XIII Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. To adaptacja powieści Wiesława Myśliwskiego "Traktat o łuskaniu fasoli" nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike.
rozwiń zwiń