Michael Palin: mam nadzieję, że to nie moja asteroida zniszczy Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 20:50
- Myślę, że pomysł nazwania kilku asteroid nazwiskami członków grupy Monty Pythona zrodził się wśród ludzi z NASA lub informatyków, mamy w tym gronie wielu fanów. Przecież słowo SPAM pochodzi z jednego z naszych skeczy - mówił Michael Palin w Jedynce.
Audio
  • Z Michaelem Palinem o najnowszej powieści "Prawda", podróżach i rodzinie rozmawia Magda Mikołajczuk (Moje książki/Jedynka)
Michael Palin
Michael PalinFoto: PAP/PA/Jonathan Brady

Michael Palin, członek legendarnej grupy Monty Pythona, jest autorem filmów podróżniczych i pisarzem. Właśnie ukazała się po polsku jego powieść "Prawda".

- Staram się trzymać moje postaci na dystans, to znaczy nie projektuję ich od samego początku zbyt szczegółowo, tylko pozwalam się im rozwijać. Obdarzam je paroma cechami charakteru, zwykle kompletnie różnymi od mojego, a potem patrzę, co z tego wyniknie. Sprawia mi frajdę tworzenie postaci, które nie mają wiele wspólnego ze mną i ciężko pracuję nad tym, żeby były ode mnie odmienne - powiedział w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Przyznaje jednak, że stosunek do prawdy zawarty w książce jest bliski jego postawie.

"Prawdę" przeczytała nawet żona Michaela Palina, która z reguły - jak przyznaje sam pisarz - jest jego ostatnim czytelnikiem. - Jedną z rzeczy, które w niej kocham, to fakt, że nie czyta moich książek, że ma własne życie - powiedział.

Pisarz, w Polsce kojarzony głównie ze skeczami Monty Pythona, w Wielkiej Brytanii znany jest dzięki telewizyjnym programom o podróżach. Choć tę działalność rozpoczął już jako dojrzały twórca. - Urodziłem się i wychowałem w północnej Anglii tuż po wojnie. Nie było wtedy mowy o podróżowaniu, brakowało pieniędzy.Marzyłem o tych wszystkich miejscach, o których czytałem w książkach. jako 45-latek, dostałem od BBC propozycję robienia programu pod tytułem "W 80 dni dni dookoła świata". I zobaczyłem na własne oczy i wodospady Wiktorii, i Biegun Północny i Południowy - wspominał.

Gość audycji "Moje książki" podkreślił, że podróżując zaspokaja ciekawość, a także przełamuje strach przed innymi kulturami, miejscami i językami. Czy udało mu się to, gdy robił film o Polsce? W jakich okolicznościach wystąpił z kabaretem Ani Mru Mru? Jak przygotowuje się do podróży i czy fakt, iż jego nazwisko noszą dwa brytyjskie pociągi i asteroida, postrzega jako dowodów na sukces życiowy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

Zobacz więcej na temat: kabaret KSIĄŻKA podróże

Czytaj także

Audiobooki na żywo. Festiwal "Odkrywcy wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 17:18
Nie każdy lubi taką formę przekazu literatury. Ci, którzy lubią, a jest ich coraz więcej, mają swoje święto. Pierwszy Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Morze Niegościnne". Starożytny świat Jakuba Szamałka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 21:00
- W swoich książkach staram się pokazać starożytność bardziej egzotyczną - powiedział w Jedynce Jakub Szamałek, autor powieści "Morze niegościnne".
rozwiń zwiń