Projekt Wschód Kultury: połączą nas sceny, miasta i kuchnia

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 21:12
- Ten niezwykły projekt zainauguruje koncert, którego hasłem jest Zjednoczeni w Różnorodności. Będą występowały kolektywy złożone z polskich i zagranicznych wykonawców, a wydarzenia artystyczne połączymy z kuchnią wschodnią oraz inkubatorem kultury - zaprasza Kazimierz Monkiewicz.
Audio
  • Wschód Kultury: wydarzenia i koncerty zapowiada Kazimierz Monkiewicz (Kultura w radiowej Jedynce)
Gwiazdą pierwszego dnia Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie będzie zespół Guano Apes (Niemcy). Wystąpią także kolektywy: Zakopower  SunSay (Ukraina), Hey  Jimi Tenor  Kabu Kabu (Finlandia), Voo Voo  Alim Qasimov (Azerbejdżan), Myslovitz  NRM (Białoruś), Julia Marcell  Alina Orlova (Litwa) oraz Coma z Guano Apes.
Gwiazdą pierwszego dnia Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie będzie zespół Guano Apes (Niemcy). Wystąpią także kolektywy: Zakopower & SunSay (Ukraina), Hey & Jimi Tenor & Kabu Kabu (Finlandia), Voo Voo & Alim Qasimov (Azerbejdżan), Myslovitz & NRM (Białoruś), Julia Marcell & Alina Orlova (Litwa) oraz Coma z Guano Apes.Foto: facebook.com/wschodkultury

- Wschód Kultury to więcej niż festiwal, to nowa forma współpracy kulturalnej pomiędzy miastami wschodniej części Polski z krajami Partnerstwa Wschodniego - wyjaśnił w Jedynce dyrektor Narodowego Centrum Kultury Kazimierz Monkiewicz.

Istotą festiwalu, który będzie trwał 3 miesiące, jest podkreślenie wschodu Polski jako granicy Unii Europejskiej. - Pamiętam lata, kiedy dla Polaków granica wschodnia z Niemcami była granicą z Europą. Wydaje się, że dzisiaj ta granica przesunęła się właśnie na wschodnią granicę Polski dla wielu osób ze Wschodu to my jesteśmy tą Europą, z którą oni chcą się połączyć - dodał w rozmowie z Michałem Montowskim.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że wschód Polski to obszar, który charakteryzuje się jedną bardzo ważną cechą - wielokulturowością. - To terytorium, na którym żyli Tatarzy, Polacy Rosjanie, Litwini, Ukraińcy, na którym była duża społeczność żydowska. Partnerstwo w kulturze wychodzi łatwo poza granice, dlatego sięgamy dalej, aż po Azerbejdżan - powiedział. 

Po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta – Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywać będą nowe możliwości współdziałania środowisk kultury ponad granicami, przez wymianę artystyczną i kulturalną, mobilność artystów i dzieł. Projekt, któremu patronuje Polskie Radio - przewiduje trzy odsłony:
- Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie w dniach 28-30 czerwca 2013,
- Inny Wymiar w Białymstoku w dniach 25-29 września 2013,
- Integracje–Mediacje w Lublinie w dniach 1-6 października 2013.
- Punktem wyjścia dla Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie jest hasło wspólnot artystycznych. Wydarzenia artystyczne będą się działy na różnych płaszczyznach: w przestrzeni miejskiej, na festiwalu filmowym, scenie teatralnej i muzycznej - zaprasza do Rzeszowa Kazimierz Monkiewicz.

Podczas festiwalu wystąpią twórcy z różnych państw, nie tylko z Polski czy Krajów Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Białorusi), ale również z Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Izraela, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii. W ciągu trzech dni w Rzeszowie wystąpi 258 artystów w 83 projektach. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Szczegółowe informacje i program wydarzeń dostępne na stronie www.wschodkultury.eu

Co wydarzy się w Białymstoku i Lublinie? Jakie koncerty i festiwale już teraz towarzyszą projektowi Wschód Kultury? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Czytaj także

Fenomen dawnej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 06:00
"Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)" – to tytuł wystawy zorganizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hymn o budowie autostrady i locie kapitana Wrony

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 11:47
Podwodne szanty w odcinkach, piosenka upamiętniająca ogórkową panikę w Europie albo hymn pochwalny na cześć kapitana Wrony – takie rzeczy tylko od OT.TO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie jest europejskie centrum bluesa? W Spodku!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 19:56
Na tegorocznej edycji Rawa Blues Festival pojawi się wyjątkowo mocny skład zespołów. Główną gwiazdą będzie żywa legenda bluesa - Robert Cray z zespołem. - Po raz pierwszy wystąpi aż pięć wyśmienitych zespołów z USA – zapowiada dyrektor festiwalu Irek Dudek.
rozwiń zwiń