Projekt Wschód Kultury: połączą nas sceny, miasta i kuchnia

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 21:12
- Ten niezwykły projekt zainauguruje koncert, którego hasłem jest Zjednoczeni w Różnorodności. Będą występowały kolektywy złożone z polskich i zagranicznych wykonawców, a wydarzenia artystyczne połączymy z kuchnią wschodnią oraz inkubatorem kultury - zaprasza Kazimierz Monkiewicz.
Audio
  • Wschód Kultury: wydarzenia i koncerty zapowiada Kazimierz Monkiewicz (Kultura w radiowej Jedynce)
Gwiazdą pierwszego dnia Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie będzie zespół Guano Apes (Niemcy). Wystąpią także kolektywy: Zakopower  SunSay (Ukraina), Hey  Jimi Tenor  Kabu Kabu (Finlandia), Voo Voo  Alim Qasimov (Azerbejdżan), Myslovitz  NRM (Białoruś), Julia Marcell  Alina Orlova (Litwa) oraz Coma z Guano Apes.
Gwiazdą pierwszego dnia Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie będzie zespół Guano Apes (Niemcy). Wystąpią także kolektywy: Zakopower & SunSay (Ukraina), Hey & Jimi Tenor & Kabu Kabu (Finlandia), Voo Voo & Alim Qasimov (Azerbejdżan), Myslovitz & NRM (Białoruś), Julia Marcell & Alina Orlova (Litwa) oraz Coma z Guano Apes.Foto: facebook.com/wschodkultury

- Wschód Kultury to więcej niż festiwal, to nowa forma współpracy kulturalnej pomiędzy miastami wschodniej części Polski z krajami Partnerstwa Wschodniego - wyjaśnił w Jedynce dyrektor Narodowego Centrum Kultury Kazimierz Monkiewicz.

Istotą festiwalu, który będzie trwał 3 miesiące, jest podkreślenie wschodu Polski jako granicy Unii Europejskiej. - Pamiętam lata, kiedy dla Polaków granica wschodnia z Niemcami była granicą z Europą. Wydaje się, że dzisiaj ta granica przesunęła się właśnie na wschodnią granicę Polski dla wielu osób ze Wschodu to my jesteśmy tą Europą, z którą oni chcą się połączyć - dodał w rozmowie z Michałem Montowskim.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że wschód Polski to obszar, który charakteryzuje się jedną bardzo ważną cechą - wielokulturowością. - To terytorium, na którym żyli Tatarzy, Polacy Rosjanie, Litwini, Ukraińcy, na którym była duża społeczność żydowska. Partnerstwo w kulturze wychodzi łatwo poza granice, dlatego sięgamy dalej, aż po Azerbejdżan - powiedział. 

Po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta – Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywać będą nowe możliwości współdziałania środowisk kultury ponad granicami, przez wymianę artystyczną i kulturalną, mobilność artystów i dzieł. Projekt, któremu patronuje Polskie Radio - przewiduje trzy odsłony:
- Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie w dniach 28-30 czerwca 2013,
- Inny Wymiar w Białymstoku w dniach 25-29 września 2013,
- Integracje–Mediacje w Lublinie w dniach 1-6 października 2013.
- Punktem wyjścia dla Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie jest hasło wspólnot artystycznych. Wydarzenia artystyczne będą się działy na różnych płaszczyznach: w przestrzeni miejskiej, na festiwalu filmowym, scenie teatralnej i muzycznej - zaprasza do Rzeszowa Kazimierz Monkiewicz.

Podczas festiwalu wystąpią twórcy z różnych państw, nie tylko z Polski czy Krajów Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Białorusi), ale również z Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Izraela, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii. W ciągu trzech dni w Rzeszowie wystąpi 258 artystów w 83 projektach. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Szczegółowe informacje i program wydarzeń dostępne na stronie www.wschodkultury.eu

Co wydarzy się w Białymstoku i Lublinie? Jakie koncerty i festiwale już teraz towarzyszą projektowi Wschód Kultury? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fenomen dawnej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 06:00
"Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)" – to tytuł wystawy zorganizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hymn o budowie autostrady i locie kapitana Wrony

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 11:47
Podwodne szanty w odcinkach, piosenka upamiętniająca ogórkową panikę w Europie albo hymn pochwalny na cześć kapitana Wrony – takie rzeczy tylko od OT.TO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie jest europejskie centrum bluesa? W Spodku!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 19:56
Na tegorocznej edycji Rawa Blues Festival pojawi się wyjątkowo mocny skład zespołów. Główną gwiazdą będzie żywa legenda bluesa - Robert Cray z zespołem. - Po raz pierwszy wystąpi aż pięć wyśmienitych zespołów z USA – zapowiada dyrektor festiwalu Irek Dudek.
rozwiń zwiń