Festiwal kultury wszystkich Żydów

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 12:18
- Ja robię festiwal kultury żydowskiej, a nie klezmerskiej, aszkenazyjskiej, albo jakiejkolwiek innej. On odzwierciedla cały żydowski świat - zapewnia dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch.
Audio
  • Festiwal, który odzwierciedla cały żydowski świat (Kultura w radiowej Jedynce)
Janusz Makuch
Janusz MakuchFoto: Wojciech Karli/jewishfestival.pl

Koncertem "Szalom na Szerokiej” zakończył się w Krakowie Festiwal Kultury Żydowskiej. To 7-godzinna prezentacja muzyki żydowskiej z całego świata. - Ale Izrael to nie tylko Żydzi izraelscy, ale także Arabowie izraelscy, obywatele tego kraju. I niejednokrotnie występowali u nas na scenie - wspomina Janusz Makuch, dyrektor festiwalu.
Gość radiowej Jedynki zwraca uwagę, że na festiwalu nie chodzi wyłącznie o muzykę. Podkreśla, że tak naprawdę Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest nieustannym procesem edukacyjnym, który poszukuje różnych, kontrowersyjnych niejednokrotnie, form wyrazu tej samej starej prawdy, jaką jest pokój, miłość i wzajemny szacunek.
- To naprawdę obojętne, jaką drogę obierzemy, by głosić prawdę, czy miłość. Najważniejsze żebyśmy odważyli się tą drogą pójść. I nieważne, co o nas myślą inni - zauważa.
Dyrektor wskazuje, że swiat jest piękny, ale ludzie niekoniecznie są dobrzy. Dlatego też cały wysiłek festiwalu zmierza do tego, żeby pokazywać dobro. - Bardzo łatwo wykrzyczeć nienawiść, wykrzyczeć swoją agresję, uderzyć kogoś, były tu takie przypadki, ale o wiele trudniej choć różnimy się kulturowo, intelektualnie, religijnie, siąść do stołu i pogadać - mówi Janusz Makuch.

Gość Jedynki zdradza również sposób parzenia kawy po żydowsku i mówi czemu zawdzięcza się jej niezwykły smak i aromat.
Rozmowę prowadziła Magda Mikołajczuk.
(ag)

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej. "Klezmer grając modli się"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 18:23
Już po raz kolejny w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie znany pianista, kompozytor i dyrygent Leopold Kozłowski da koncert wspólnie ze swoimi przyjaciółmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza pomoc genealogiczna na Festiwalu Kultury Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 18:26
- Zgłasza się do mnie szerokie spektrum ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich przodków. Bardzo duży ludzi przyjeżdża z zagranicy - mówił w "Niedzieli z radiową Jedynką" Jakub Czupryński, genealog.
rozwiń zwiń