X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wędrówka za Gałczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:17
Do Leśniczówki Prania Gałczyńscy przyjechali 15 lipca 1950 roku. Dwa tygodnie po przybyciu Konstanty Ildefons już pisał list do Tuwima, przyrzekał nie chorować, wziąć się do roboty.
Audio
  • Z wizytą w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (Kultura w radiowej Jedynce)
Leśniczówka Pranie. Biurko Gałczyńskiego
Leśniczówka Pranie. Biurko GałczyńskiegoFoto: Duży Bartek/Wikimedia Comons/domena publiczna

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego powstało w 1980 roku, ale wciąż się rozwija, przybywa eksponatów. W budynku, który poeta z rodziną zajmował w latach 1950 -1953 i w którym powstała "Kronika Olsztyńska", każdy pokój obrazuje inny okres jego życia.

Są zbiory z lat międzywojennych, jest pokój "warszawski", są pamiątki z czasu powołania do wojska, do którego się ewidentnie nie nadawał. Jest mnóstwo zdjęć, są najcenniejsze punkty z księgozbioru Gałczyńskiego.

Natalia
Natalia i Konstanty Gałczyńscy
fot. Wikimedia Commons/publ.dom.

W 1948 i w 1949 roku poeta mieszkał w Szczecinie, gdzie założył Klub 13 Muz; następnie osiadł na stałe w Warszawie. Tu na Zjeździe Literatów Polskich w roku 1950 jego twórczość została potępiona jako burżuazyjna. - To był okres nakazowy, trzeba było pisać dla robotników. A Gałczyński, jak w wojsku nie chciał się słuchać, tak i tu pisał, co czuł. Na zjeździe warszawskim powiedzieli, że za dużo burżuazyjnej poezji, a chcieliby żeby były czerwone tramwaje, budująca się Warszawa, cegła. Po tym paskudnym zakazie chciał wyjechac z Warszawy - opowiada przewodnik po muzeum Tadeusz Bączyński .

Nagroda Poetycka im. K.I. Gałczyńskiego - laureaci 2013 >>>

Jeszcze w tym samym roku wynajęli z żoną Natalią pokój u leśnika w Praniu. Zmarł w 1953 roku na trzeci zawał serca. - Pamiętam śmierć Gałczyńskiego, byłam wtedy w domu dziecka, a w radiu podano, że zmarł. Chodziłam wtedy jeszcze do szkoły podstawowej i niewielu poetów znałam, ale Gałczyński już był ze mną - wspomina poetka Teresa Ferenc, tegoroczna finalistka Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego "Orfeusz".

Co czytał K. I. Gałczyński? Na jaką okoliczność zapuszczał wąsy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Michał Montowski.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym działalności Muzeum oraz Nagrody Poetyckiej Orfeusz.

(asz)

Zobacz więcej na temat: Konstanty Ildefons Gałczyński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstanty Ildefons Gałczyński: "cygan, fantasta, biedak"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 07:00
- Nie byłoby polskiej współczesnej literatury, nie byłoby Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Waligórskiego i mnóstwa młodszych bez genialnej twórczości Konstantego Ildefonsa - mówi krytyk literacki Tadeusz Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gałczyńscy oczami córki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 10:00
"Według ślicznej, czarnowłosej…" - tak anonsował urodziny Kiry popularny, przedwojenny tygodnik "Prosto z mostu" w rubryce "Z Wilna". W radiowej Jedynce reportaż o córce Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
rozwiń zwiń