Kto jeszcze wierzy w dobro i piękno? Pisarze o sztuce

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:54
- Dziś rozmyte są granice między autonomią a użytecznością sztuki. Dlatego właśnie odpowiedzi moich rozmówców bardziej sprawę komplikują niż upraszczają - powiedział w Jedynce Grzegorz Jankowicz, autor książki "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami. Cz. 2"
Audio
  • O związkach między literaturą a sztukami wizualnymi opowiada Grzegorz Jankowicz (Kultura w radiowej Jedynce)
Kto jeszcze wierzy w dobro i piękno? Pisarze o sztuce
Foto: Glow Images/East News

Po co jest sztuka? Czy sztuka w ogóle musi być po coś? To pytania, na które Grzegorz Jankowicz szukał odpowiedzi, rozmawiając z pisarzami. - Chodziło o to, by przekroczyć granicę dziedzin i instytucji. Dlatego pytania zadawał pisarz, a nie krytyk sztuki. Początkowo pytanie "po co jest sztuka?" wydawało mi się niezręczne, ale później, w swojej pozornej prostocie, pozwoliło wrócić do pytania elementarnego - wyjaśnił w rozmowie z Michałem Montowskim.

/

Kultura w Jedynce >>>

Historię wzajemnych zależności między literaturą a sztukami wizualnymi poznajemy w drugiej części książki "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami" poprzez rozmowy z grupą najwybitniejszych pisarzy (poetów i prozaików) młodego, średniego i starszego pokolenia: Markiem Bieńczykiem, Jackiem Dehnelem, Darkiem Foksem, Jerzym Jarniewiczem, Piotrem Pazińskim, Piotrem Sommerem, Andrzejem Sosnowskim, Agnieszką Taborską, Magdaleną Tulli.
- Każde z nich przygląda się sztuce z innego punktu, odsłania inny aspekt interesującego mnie zagadnienia. Moi rozmówcy często próbują umknąć odpowiedzi na to pytanie, ale w czasie rozmowy odsłaniają siebie, dają wyobrażenie tego, czym sztuka jest - opowiada w "Kulturze w radiowej Jedynce".

Z rozmów z pisarzami nasuwa się Jankowiczowi wniosek, że od wieków trwa "historia miłosna między słowem a obrazem", że sztuki wizualne i literatura raz się do siebie zbliżają, jak rozchodzą.

Co pozwalają zrozumieć postaci występujące na kartach książek rozmówców Grzegorza Jankowicza? Co łączy sztuki wizualne z literaturą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cabré: szczęśliwy, że "szaleńców" jest aż tylu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 21:25
- Nigdy, nigdy w swoim życiu nie miałem intencji, by napisać bestseller. Wielkim zaskoczeniem jest dla mnie ogromny sukces "Wyznaję", od początku wydawało mi się, że poprzeczka będzie postawiona wysoko i ostatecznie tylko jakiś szaleniec sięgnie po tę książkę - powiedział Jaume Cabré w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiobooki na żywo. Festiwal "Odkrywcy wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 17:18
Nie każdy lubi taką formę przekazu literatury. Ci, którzy lubią, a jest ich coraz więcej, mają swoje święto. Pierwszy Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raja Alem: zmienia się Mekka, zmienia sytuacja saudyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 21:30
- Gdy byłam dzieckiem Mekka była małym miastem otoczonym górami, Święty Meczet znajdował się w samym środku, był częścią jednego ciała. Ta książka zaczęła powstawać jako mój sprzeciw wobec zachodzących w niej zmian - opowiada saudyjska pisarka, Raja Alem, w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłoszewski: "Bezcenny" to więcej prawdy niż fikcji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 20:45
- Zaginione dzieła sztuki to dziedzina, o której właściwie nic nie wiemy. Im dłużej szukałem w źródłach, tym więcej znajdowałem rzeczy, które sprawiły, że niewiele musiałem w tej powieści zmyślać. Nawet szalony kolekcjoner istniał naprawdę - opowiada pisarz Zygmunt Miłoszewski o fabule swojego najnowszego kryminału.
rozwiń zwiń