"Żywe trupy": jeśli lubisz się bać, słuchaj przed północą

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:08
- Tak naprawdę ten komiks nie jest o zombie, lecz o ludzi, którzy przeżyli. Im dalej w las, tym ważniejsze stają się interakcje między ludźmi - powiedział w Jedynce producent radiowego słuchowiska.
Audio
  • Michał Szolc i Jacek Rozenek o pracy nad słuchowiskiem na podstawie komiksu Roberta Kirkmana "Żywe trupy" (Kultura w Jedynce)
Żywe trupy: jeśli lubisz się bać, słuchaj przed północą
Foto: Mood Production

- Gdy tylko padł pomysł, by zrealizować "Żywe trupy", reakcja była "nie da się zrobić komiksu w wersji audio". Postanowiliśmy jednak spróbować - opowiadał pomysłodawca i producent słuchowiska Michał Szolc .

/

"Żywe trupy" na antenie Jedynki - posłuchaj wybranych fragmentów >>>

Scenariusz adaptacji napisał Michał Wojnarowski. - Musiał dodać narratora, którego nie ma w komiksie. A potem realizatorzy, którzy udźwiękawiali słuchowisko, robili wszystko, by było go jak najmniej. Słuchacz jest w stanie na podstawie muzyki i gry aktorskiej domyśleć się i wyobrazić sobie to, co dzieje się w akcji - wyjaśnił w "Kulturze w Jedynce".

W rolę głównego bohatera, policjanta Ricka wcielił się Jacek Rozenek . - Ogromną siłą radia jest to, że tworząc jedną wersję dźwiękową, mamy w istocie tyle wersji, ile osób, które nas słyszą, bo one uzupełniają to swoją wyobraźnią. Kino jest spektakularne, ale chyba doszło do swojej granicy; natomiast radio jest nieograniczone - mówił w rozmowie z Anną Stempniak. Jego zdaniem na styku pracy w studio i wyobraźni słuchacza powstaje coś, co przekracza oczekiwania i wyobrażenia.

Jakie pytania stawiał sobie autor komiksu Robert Kirkman, a za nim twórcy słuchowiska? Czy goście Jedynki lubią horrory i które? Czy powstaną kolejne wersje językowe "Żywych trupów" w wersji dźwiękowej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz)

Czytaj także

Świat polskiego komiksu. "Tkwi w kulturalnym getcie"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:44
- Nie ma możliwości wyjścia z niego. To ciągle jest to samo, wąskie grono odbiorców. Jest pomijany przy wydarzeniach kulturalnych - powiedział w Jedynce Jakub Pierasik z Centrum Komiksu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żywe trupy" - komiks opowiedziany dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 11:31
Bijący rekordy popularności na całym świecie komiks Roberta Kirkmana "Żywe trupy" doczekał się już książki i serialu. Teraz także - w formie słuchowiska - dostępny jest dla słuchaczy radiowej Jedynki!
rozwiń zwiń